Демонстрация на авангардни технологии за изследване на морското дъно
Използване на ROV за оценка на морските отпадъци на морското дъно
Неотдавна в залива при плажа Лити на западното крайбрежие на остров Хиос, Гърция беше проведена демонстрация на авангардни технологии за изследване на морското дъно . Екип от Университета на Патра, част от проекта МЕЛТЕМИ, използва подводен апарат с дистанционно управление (ROV) за оценка на морските отпадъци на морското дъно. Представители на българските партньори по проекта, Черноморска мрежа на НПО и Института по океанология - БАН, взеха участие в демонстрацията. Използваният апаратът е снабден с подводна камера с висока разделителна способност за визуално преброяване на морските отпадъци на дъното на залива, със система за прецизно позициониране, щипка и компютърна конфигурация за запис и обработка на информацията, постъпваща от камерата.
Изобилието и качественият състав на бентосните морски отпадъци са изследвани с ROV на подходящо избрани места в три залива на Хиос, където други техники за вземане на проби не биха били толкова успешни и ефективни. Разработен е съответен протокол за морски отпадъци, при който те са категоризирани в шест различни категории според вида им и материалите, от които са направени, и където е възможно, е установен източникът на замърсяване. Сред регистрираните морски отпадъци преобладават пластмасите и металите.Оценката на морските отпадъци се комбинира с образователни дейности за околна среда с активното участие на ученици от средния курс.
Проектът МЕЛТЕМИ, осъществяван от научни институти и неправителствени организации от България, Гърция, Кипър и Албания, цели да подпомогне властите и обществеността в съвместните им усилия да се справят със сериозния трансграничен екологичен проблем с морските отпадъци, обект на загриженост по целия свят.
******
Черноморска мрежа на неправителствените организации, за контакти тел. +359 52 615856, + 359 886314515, bsnn [at] bsnn [dot] org, www.bsnn.org
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.