Гражданско общество и дипломация за климата
За приоритизиране и концентриране на българската политика за международно развитие върху преодоляването на глобалната климатична криза и активно приобщаване на гражданското общество към изпълнението и призова Павел Антонов. Управляващият редактор на фондация "БлуЛинк" се изказа като панелист в конференция на тема "Климатична диплочация, възможности и перспективи за България".
"Важно е България да адресира чрез външната си политика климатичната криза, за която вече няма съмнение че предизвиква сериозни заплахи за националната сигурност", заяви Антонов. Той цитира данни на Върховния комисариан за бежанците на ООН, според които средно 20 милиона души ежегодно са принудени да се преместят заради събития, свързани измененията на климата и времето. Това поражда бежански вълни, с които е много трудно за България и за Европа да се справят. Политиките срещу измененията на климата са пряко свързани с усилията за обезпечаване на енергийна независимост, посочи Антонов.
Той разшири полето на дискусия към т.нар "гражданска дипломация" - в унисон с широк кръг от академични и практически анализи и изследвания на отношението на дипломацията към недържавни заинтересовани страни. Като пример за такова разширяване в практиката Антонов цитира форума за информационното общество на ООН (WSIS) през 1993 - 1995 г. и последвалите го ежегодни Форуми за управление на интернет (IGF). В тези процеси от самото начало се прилага подход на равенство между заинтересованите страни, в които представители на бизнеса, науката и гражданското общество вземат решения на равна нога с официалните представители на държавите.
Този процес е ключов за мисията на BlueLink.net, която е създадена като гражданска мрежа с цел да насърчава достъпа до интернет и инфомационни технологии за гражданското общество по темите на околната среда и климата, демокрацията и европейските ценности. Организацията е създадена в България през 1998 г., а от 1999 е регистрирана като фондация - понастоящем в обществен интерес.
Самото участие на гражданите в решаването на проблемите на околната среда и климата е предмет на международна регулация, припомни Антонов. Пример за такава е конвенцията на Европейската комисия на ООН, подписана в датския град Орхус, която обезпечава правото да гражданите на достъп до информация, правосъдие и участие във вземането на решения по въпросите на околната среда. Въведеният чрез нея режим изрично интегрира гражданите и гражданските организации в изпълнението на международния инструмен, като освен това предлага Комитет за надзор на изпълнението на конвенцията. Тези пионерски практики вече се възприемат и в други региони - например Латинска Америка, където по примера от Орхус бе прието международното споразумение от Есказу, Коста Рика.
"БлуЛинк" е сред многото граждански организации, които изпълняват действия по проблемите на климата извън България и ЕС. Но българската държава не знае за тях в повечето случай. Той даде конкретен пример, при който представители на "БлуЛинк" са информирали българския посланик за международната дейност, която извършват. "Посланикът на България прояви огромен интерес, но сподели, че не му се е случвало да бъде инхормиран досега за подобни инициативи", разказа Антонов. Той препоръча задълбочаване на сътрудничеството между граждански и държавни структури, опериращи зад граница, и стиковане на приоритетите между държавата и гражданското общество.
Пример за ефективността на гражданските организации е скорошна работна среща с представители на НПО от глобалния ЮГ, проведена от "БлуЛинк" в Чианг Май, Тайланд, в рамките на глобалния форум на Асоциацията за прогресивни комуникации (APC). Дискусията информира експертите от България и ЕС, анализиращи европейската дилема между намаляване на растежа, с цел намаляване на натиска върху климата и околната среда от една страна, и необходимостта от повишаване на приходите за отбрана и сигурност от друга. "Гледниге точки на партньорите ни от глобалния юг бяха изключително ценни за нуждите на анализа", потвърди Антонов.
Съвместни усилия
В края на дискусията представителят на BlueLink.net потвърди критичното въздействие на климата върху жените и останалите уязвими малцинства, представено от Центъра за развитие на устойчиви общности и необходимостта от последващи усилия в посока към климатична справедливост. В тази връзка, Антонов припомни успешните усилия за осмисляне и опазване на т.нар. "климатични права" - инициатива, която BlueLink.net води в партньорство с европейската мрежа Околна среда и право. Той анонсира предстояща конференция по темата в Брюксел на 15.10.2024 г. и покани над 50 участници да се включат в нея.
Дружеството за Обединените нации в България в партньорство с Дипломатическия институт към министъра на външните работи на Р България, проведе събитието в столичния хотел "Хемус" с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт - България. Целта на конференцията бе да стимулира диалога между граждани, политици, дипломати и учени по актуалната глобална тема свързана с климата, климатичните промени, както и теми свързани с Парижкото споразумение, решенията взети по време на срещата СОР28 и Зелената сделка. Участие взеха над 50 дипломати от МВнР на Р България, представители на академичната общност, както и специалисти по климат и околна среда.
Още нещо важно
За да продължаваме да подкрепяме използването на интернет за конструктивен обмен на мнения и анализи за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация, гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, имаме нужда от самостоятелност. За да подкрепите Мрежата за гражданско действие BlueLink.net, направeте дарениe тук за фондация „БлуЛинк“. Повече за мисията, визията и дейностите на "БлуЛинк" може да научите тук.