ККБ: Климатът е въпрос на национална и лична сигурност. Спрете да го заобикаляте!
ОТКРИТО ОБРЪЩЕНИЕ КЪМ КАНДИДАТИТЕ ЗА НАРОДНО СЪБРАНИЕ
25.10.2024. Коалиция за климата - България /ККБ/ призовава за сериозно отношение и активно ангажиране на политическите сили у нас среди с острия проблем за сигурността на хората и държавата, пред които ни изправят климатичните промени. За съжаление в приключващата предизборната кампания липсваше разговор относно необходимите законодателни промени в сектори с най-голям риск от неблагоприятни ефекти от променящия се климат, които същевременно са от първостепенна важност за сигурността, живота и здравето на хората, както и критичната инфраструктура.
Климатът отдавна е въпрос на национална сигурност, който засяга както страната ни, така и всички нейни граждани. Скорошни притеснителни примери за това са безпрецедентните горещини и пожари в България и катастрофалните наводнения, причинени в съседни страни от бурята „Борис“ през изминалото лято.Изменението на климата е значителен мултипликатор на риска за сигурността, който изостря съществуващите напрежения в световен мащаб, предизвиква бежански вълни и допринася за възникването на нови конфликти от политически, дипломатически, икономически, финансов, социален и военен характер.
В навечерието на втори последователни избори през 2024 г. изследователският екип на ККБ, съставен от експерти на “Горичка” и “БлуЛинк”, не получава категоричен отговор относно стъпките, които кандидатите за властта биха подкрепили в 51-то Народно Събрание. Голяма част от кандидатите за народни представители и политически сили заобикалят или неглижират въпросите относно необходимите политики и мерки в отговор на изменението на климата и въздействието му върху живота, здравето и благосъстоянието на хората и върху околната среда.
Интерес и съпричастност към повдигнатите въпроси изразиха представители на почти всички политически сили, с които контактувахме. Но единствена осмелила се да застане с името си и активна позиция преди изборите бе кандидатката от ППДБ в Търговище и Добрич Илина Мутафчиева. Тя заяви, че е необходим цялостен подход по темата и законодателните промени да бъдат обвързани с научни данни и ангажиментите, които България сме поели до 2030 и 2050 година.
Призоваваме настойчиво и разчитаме избраните след 27.10.2024 г Народни представители да проявят държавническа решителност за намаляване на темпото и щетите от глобалните климатични промени. Всяка една от следните стъпки е от ключово значение за сигурността на страната и хората и изисква политическа подкрепа:
Обявяване на Климатична криза/въвеждане на извънредно положение при свързани с климатичните промени ситуации. Възстановяване на позицията на Заместник министър-председател по климатичните политики.
Подготовка, навременно информиране и ангажиране на населението с действия по предотвратяването на климатичните промени. Прозрачност, отчетност и участие на обществеността при формирането и изпълнението на политиките и мерките на национално и местно ниво в областта на климата, включително за адаптация и реагиране в кризисни ситуации. Осигуряване на широко гражданско участие в действия за адаптация и реагиране в кризисни ситуации.
Законодателни и управленски усилия за ефективно намаляване на емисиите на парникови газове и заместване на замърсяващите атмосферата производства с устойчиви и щадящи климата алтернативи. Въвеждане на системен подход при осъществяване на действия за адаптация към изменението на климата.
Гарантиране на изпълнението на националните ангажименти за постигане на предвидените цели на ЕС по Парижкото споразумение за климата. Изискване на оценка и регулярна актуализация на специфичните рискове за секторите на икономиката от неблагоприятни ефекти на климатичните промени. Приемане на цел за климатична неутралност до 2050 г. в Закона за ограничаване на изменението на климата.
Обезпечаване на независим експертен и научен принос в процеса на формулиране подготовка, изпълнение, отчитане и оценка на политиките, свързани с изменението на климата, в България.
Като членове на ККБ насочваме общественото внимание към необходимите политики и мерки, които да отговорят на рисковете от все по-честите и по-интензивни екстремни метеорологични явления, свързани с климатичните промени, които причиняват все по-големи материални щети, а и човешки жертви - в България и навсякъде по света. Изследването “Климатичен вот” се провежда по инициатива на сдружение “Горичка” вече десетилетие.
Припомняме на бъдещите управляващи, че предварителното инвестиране на усилия и средства за предотвратяване и предпазване доказано намалява уязвимостта към рисковете, свързани с климата. То води до много по-ниски разходи в сравнение със значителните и често непосилни разходи за възстановяване на щетите след природни бедствия, възникващи вследствие на изменението на климата, като суши, наводнения, горски пожари, болести, загуба на реколта или горещини.