Журналисти до Нели Круз за контрола над медиите в България

Български журналисти се обърнаха с отворено писмо до заместник-председателя на Европейската комисия Нели Крус. Авторите смятат, че е изключително важно еврокомисарят да получи информация от първа ръка за истинските условия, при които работят българските журналисти, затова искат публична среща с нея.

Авторите смятат, че от предстоящите срещи с представители на институциите или на двата издателски съюза, Нели Круз няма да научи достатъчно за политическата зависимост, корпоративния и политически контрол над информацията, както и за случаите на физическо насилие над журналисти, които властите на практика не разследват. В писмото нататък се казва:

"Българският печат е заложник на войната между двата издателски съюза. Голяма част от анализите, коментарите и разследванията целят единствено да разобличат другата страна и не служат на интересите на читателите. Епизодичните случаи на смели позиции също често са в контекста на тази война. Независими гласове извън тази схема пък попадат под ударите и на двете страни. В същото време концентрацията на собственост в медиите чрез поставени лица заема застрашителни размери.

И това не е просто субективно усещане на журналистите. През 2011 и 2012 г. редица авторитетни международни институции и организации отправиха изключително сериозни критики към медийната среда у нас: IREX, Freedom House, Репортери без граници, SEEMO, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, Държавният департамент на САЩ, Прозрачност без граници. В доклада „Застрашените свобода и плурализъм на медиите" фондация „Медийна демокрация" картографира проблемите на българските медии като постави политическата зависимост на първо място, следвана от ограничен плурализъм, икономически зависимости, насилие над журналисти, влошаване на качеството на медийното съдържание и наличие на твърде ниски професионални стандарти.

Това не е просто проблем на българското общество, а на целия Европейски съюз, защото са поставени под въпрос не само европейските ценности, а и европейските пари. Последният пример е случаят с 25-годишна бивша служителка на Министерството на земеделието, която получава 50 хил.евро, за да създаде Facebook и Twitter профили на Програмата за развитие на селските райони. Обичайна практика не само на това ведомство е да използват парите за популяризиране на оперативните програми като начин да си купят медиен комфорт, тъй като в условията на криза и намаляващи приходи от реклама, институционалните рекламодатели са основен източник на приходи за големите медии."

Авторите на писмото намират, че ситуацията на медиите у нас е заплаха не само за българското общество, но и за целия Европейски съюз и заслужава не по малко внимание от тази в Унгария. Сред подписалите са Георги Марчев, Иван Бедров, Силвия Великова, Борис Митов, Атанас Чобанов, Андрей Владов, Павлина Трифонова, Виктор Иванов, Марин Бодаков, като набирането на подписи продължава. Писмото подкрепи и Павел Антонов, съучредител на BlueLink.net и редактор на регионалното издание Green Horizon.

Сподели