Надежда за климата

Редакционна статия на Бюлетин на Коалиция за климата - България, бр. 24 и 25.

С началото на 2025 година сме изправени пред множество промени, които представляват сериозни предизвикателства за борбата с климатичните промени. Изборът на Доналд Тръмп за президент на САЩ и излизането на страната от Парижкото споразумение създадоха нови глобални трудности. Косвено следствие е все по-активното включване на климатични скептици в публичния дискурс, което усложнява ситуацията не само в световен мащаб, но и конкретно в България.Поради това новоизбраното редовно правителство в страната ни изисква още по-активно участие на гражданското общество в наблюдението на властта, за да се гарантира, че климатичните политики ще останат приоритет.

През 2024 г. бяха регистрирани рекордни температури в България, Европа и света, подчертавайки спешността на климатичните промени. От началото на 2025 г. зоната с ниски емисии за битово отопление в София влиза в сила, обхващайки около 1660 домакинства. Социалният климатичен фонд на ЕС играе ключова роля в компенсирането на социално-икономическите последици от разширената Система за търговия с емисии, включваща транспортния сектор и отоплението.

Газовият проект „Нептун Дийп“ в румънското Черно море може да доведе до 46 000 преждевременни смъртни случая до края на века поради екстремни температури, причинени от парниковите емисии. Проектът, най-големият за изкопаем газ в Европа, е съвместна инициатива на австрийския гигант OMV и румънската държава.

Журналистите и медиите играят решаваща роля в защитата на обществения интерес в климатичните комуникации. Павел Антонов, управляващ редактор на BlueLink, препоръчва възстановяване и прилагане на етичните и професионални норми на журналистиката в новите дигитални форми на мрежова комуникация.

Експертите на BlueLink също така работят по темата за климатичните бежанци. Броят на климатичните бежанци нараства, като ЕС е една от дестинациите, където тези хора търсят по-добър живот. Юристите работят върху правната рамка за климатичните бежанци, а ЕС планира да отдели средства за инвестиции в Северна Африка и други засегнати от климата райони. Продължаващата тема е и проектът „Околна среда, права и деца“, който обединява усилия за устойчиво бъдеще. Уебинар на тема „Климатични права на децата в Европа“ ще се проведе през февруари 2025 г.

„Грийнпийс“ – България стартира Академия „Поколение Земя“, която ще обучава активни хора да разпространяват екологични и климатични послания в училища и други учебни заведения. Кандидатстването е отворено до 15 февруари.

Рекултивацията на мините е важна мярка в Териториалните планове за справедлив преход на ЕС, насочени към постигане на климатична неутралност до 2050 г. Това изисква намаляване на въглеродните емисии от промишлеността, транспорта и енергетиката. До 30 юни трябва да бъде подаден разработен и обоснован Социален климатичен план за подкрепа на домакинствата в енергийна бедност.

Въпреки тези предизвикателства, новата година носи със себе си и надежда. Гражданското общество, активистите и политиците имат уникалната възможност да направят значителни стъпки към опазването на нашата планета. С правилните действия и решимост можем да преодолеем препятствията и да създадем по-устойчиво и справедливо бъдеще за всички. За тези и други предизвикателства и новини ще научите от новия бюлетин на Коалиция за климата.

 

КЪМ БРОЙ 24 - 25

КЪМ БЮЛИТИНА НА КОАЛИЦИЯ ЗА КЛИМАТА - БЪЛГАРИЯ

АБОНИРАЙ СЕ

 

 

Бюлетинът на Коалиция за климата - България събира анализи, новини и събития от членовете на коалицията. Мрежата за гражданско мислене и действие BlueLink.net способства за съставяне и публикуването на бюлетина като част от подрепата към Коалиция за климата в България от Фондация "БлуЛинк" и Европейската зелена фондация. Всички авторски и сродни права за материалите, поместени в бюлетина, са на авторите или организациите, които са ги публикували. "БлуЛинк" не носи отговорност за съдържанието на

материалите и не упражнява редакционен контрол върху тях.

 

Можете да направите дарениe тук  за конкретна дейност или общо в подкрепа на работата на BlueLink.net, за да продължаваме да насърчаваме използването на интернет за конструктивен обмен на мнения и анализи за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация,  гласоветеи гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, имаме нужда от самостоятелност. Повече за мисията, визията и дейностите на  фондация "БлуЛинк" може да научите тук.

Сподели