Гражданска подкрепа за политическа решимост за здрав пълноценен живот без тютюнопушене
Гражданска подкрепа срещу политическа воля предложи Коалиция за живот без тютюнев дим, на която БлуЛинк е член, на политическите сили, регистрирали се за участие в парламентарните избори. От гражданското формирование призоваха политиците да включат в предизборните си програми решения на сериозния проблем с тютюнопушенето в България. Първите потвърждения пристигнаха в отговор същия ден.
В писмо, изпратено на 17 февруари 2021 г., председателката на Коалицията д-р Гергана Гешанова подчертава, че тютюнопушенето е сред най-сериозните проблеми, засягащи здравето и благополучието на българите. Според данни от току-що проведено проучване, голяма част от младите хора у нас подкрепят по-строги мерки за контрол на тютюна. “Ако действително ги е грижа за подобряване на живота, здраве, борба с корупцията или патриотизъм, бъдещите управляващи трябва да предприемат смели стъпки за ограничаване на вредите от употребата на тютюн”, заяви д-р Гешанова.
Децата в България пропушват твърде рано - 36% от момичетата и 27% от момчетата на 16 г. пушат ежедневно. Общо 32% от българските шестнадесетгодишни са употребявали цигари поне веднъж през последните 30 дни, докато средната стойност за Европа е 20%, по данни на ESPAD. Необходими са ясна политическа воля за промяна на тази плашеща статистика и законодателни промени в съответствие с Рамковата конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация, по която България е страна, пишат от Коалицията до политическите сили.
От обществената формация за здраве и върховенство на закона настояват кандидатите на изборите да включат в програмите си следните мерки:
• подобряване ефективността на контрола по спазване на забраната за тютюнопушене в закрити и на някои открити обществени места, включително чрез разширяване на контрола с още контролни органи и по-строги санкции за нарушителите рецидивисти;
• въвеждане на ясни правни определения, например за „закрито обществено място“ и „тютюнопушене“, в Закона за здравето и др. нормативни актове;
• пълна ефективна забрана на външната реклама, излагането на тютюневите изделия в местата за продажба и забрана за промоцията им и спонсорството от страна на тютюневата индустрия;
• повишаване на акциза на тютюневите изделия - в това число и на нагреваемите тютюневи изделия и електронните цигари;
подписване и ратифициране на Протокола за премахване на незаконната търговия с тютюневи изделия към Рамковата конвенция за контрол на тютюна на СЗО (РККТ).
• активна превантивна комуникация на държавата и помощ за желаещите да спрат да пушат; и
• ефективно противодействие на вмешателството на тютюневата индустрия при решаване на въпроси, свързани с общественото здраве и конкретно при приемането на мерки за ограничаване на тютюнопушенето.
Препоръките са резултат от детайлно изследване на отношението на младежите към тютюна, проведено от Коалицията и фондация “БлуЛинк” в края на 2020 и началото на 2021 г. Според национални представителни проучвания, извършени в рамките му от Екзакта рисърч груп, 57,9% от младите хора смятат, че трябва да се наложи по-строг и ефективен контрол върху спазване на забраната за тютюнопушене на обществени места. 48,9% от тях са на мнение, че трябва да се забрани рекламата и промоцията на тютюневи изделия, като 63,7% не са съгласни децата и подрастващите да виждат реклами на тютюневи изделия на билбордове, транспаранти, плакати по улици и шосета.
Резултатите от изследването сочат, че 80,1% от младите хора са съгласни, че трябва да се премахне незаконната търговия с тютюневи изделия, а над половината от тях (52,3%) искат държавата да спре вмешателство на тютюневата индустрия при изработването и прилагането на политики, отнасящи се до общественото здраве.
“Не е достатъчно само да имаме закони, те трябва да се спазват и прилагат. Не може 10 години след като имаме забрана за тютюнопушене на обществени места в дискотеките и ресторантите да се пуши”, гласи цитирано послание към политиците от млад участник в проучването.
Още нещо важно
За да продължаваме да подкрепяме комуникациите в интернет за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация, гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, и да отстояваме етичните, демократични и професионални стандарти на журналистика в обществен интерес, имаме нужда от самостоятелност. Можете да ни подкрепите като направите дарение за фондация „БлуЛинк“. Повече за мисията, визията и дейностите на БлуЛинк може да научите тук.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.