Холдингът на Чичко Тревичко – разследване на АКФ и необходимостта от спешни действия от страна на институциите

Eнергийният сектор в България има ключова роля в реализирането на политики за справяне с климатичните промени – не само поради стратегическото му значение, но и заради значителния му принос към емисиите на парникови газове. Според последния национален доклад за инвентаризация на емисиите, 72.42% от общите емисии на CO₂ в страната произхождат именно от този сектор.

Въпреки това, през последните години липсва последователна и аналитично обоснована политика в тази област. Вместо да се търсят устойчиви решения в интерес на обществото, често се наблюдават действия, които подкопават усилията за декарбонизация. Цените на квотите за емисии на парникови газове – основен инструмент на европейската климатична политика – се използват като аргумент в стачни действия и политически дебати, водещи до искания за тяхната отмяна. В Парламента се приемат решения, които противоречат както на националните приоритети, така и на поетите ангажименти по европейски и международни договори.

Организации, членове на Коалиция за климата – България, от години сигнализират за системни нарушения в енергийния сектор – включително укриване на емисии от ТЕЦ-ове, свързани с бизнесмена Христо Ковачки. Новото разследване на Антикорупционния фонд (АКФ), озаглавено „Холдингът на Чичко Тревичко“, предоставя конкретни доказателства за съществуването на невидим енергиен картел, управляван от Ковачки, включващ над 150 фирми с годишен оборот от над 5 млрд. лв.

Разследването разкрива:

Фалшификации с въглеродни квоти и фиктивни сделки с биомаса;

Източване на печалби чрез „буферни фирми“ и укриване на над 900 млн. лв. неразпределена печалба само за 2023 г.;

Нерегламентирани финансови стимули за държавни служители и шестцифрени заеми за политици;

Изтичане на информация за проверки от Европейската прокуратура;

Картелни практики, водещи до изкривяване на пазара и повишаване на цените на електроенергията.

Тези действия не само ощетяват държавния бюджет и подкопават доверието в институциите, но и саботират усилията за справяне с климатичната криза. Те възпрепятстват инвестициите в чисти технологии, задържат прехода към устойчиво енергийно производство и поставят в риск здравето и благосъстоянието на гражданите.

https://www.youtube.com/watch?v=Ngrh3d0WkZQ

 

Сподели