Климатични права за правни действия и политики

Мрежата “Правосъдие и околна среда” оповести иновативен подход, свързващ правата на човека, в Комитета на регионите на ЕС

Плачещи млади хора и празнуващи възрастни жени в съдебна зала в Страсбург.  Внезапно двете групи се прегръщат и поздравяват взаимно. Сюрреалистичната сцена се случва на 9 април 2024 г. Повод е вероятно най-значимата до момента съдебна победа за климатичните ни права - иновативна правна визия, която привлича екологични адвокати и защитници на климата от цяла Европа. Половин година по-късно много от тях се събраха в Брюксел, за да обсъдят развитието и бъдещите му перспективи.

Горчиво-сладкият момент през април бе предизвикан от две важни отсъждания на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), засягащи климатичната справедливост и равенството между поколенията. Според първото ищците, водени от Дуарте Агостиньо,  загубиха делото си срещу Португалия и 32 други държави. Чрез второто, организацията на възрастните жени за климата KlimaSeniorinen, спечели срещу Швейцария.
Председателката на борда на швейцарските тъжителки д-р Елизабет Щерн  припомни вълнуващото изживяване в съдебната зала на ЕСПЧ пред международна конференция в Брюксел на 15 октомври 2024 г.: „Всички се поздравихме, защото решението на (ЕСПЧ) беше много ясно: опазването на климата е човешко право! Всяка държава има задължението ефективно да защитава своите хора от сериозните последици от изменението на климата”, посочи Щерн (вляво на снимката долу).

Климатичните права в действие

Ясно формулираното от Щерн послание бе кулминация на събитие, което събра към 150 адвокати, правни експерти, изследователи и защитници на климата от целия ЕС, онлайн и на живо. Свързване на човешките права с изменението на климата бе основната цел на международната конференция, проведена в Комитета на регионите на ЕС в Брюксел от “Правосъдие и околна среда” (J&E) – мрежа от адвокати и организации, подкрепящи достъпа до екологично правосъдие из цяла Европа.

Събитието в Брюксел постави точка на пилотен проект, финансиран от ЕС, озаглавен “Дискусии и действия относно климата и околната среда” (DACE).  J&E проведе проекта в партньорство с Международен институт за право и околна среда (IIDMA, Испания), БлуЛинк (България), Алианс на Австрийското екологично движение (ÖKOBÜRO, Австрия), Асоциация за природозащитно управление и право (EMLA, Унгария), Правен център за защита на правата на човека (PIC, Словения) и Естонски център за екологично право (EELC, Естония).

„Нашата работа отразява нарастващата в глобален план динамика на дневния ред за изменението на климата чрез прилагане на върховенството на закона и свързаните права“, заяви Чаба Киш (на снимката горе вдясно) – унгарски екологичен адвокат и координатор на J&E, който откри конференцията. Проектът DACE проучва и популяризира климатичните права - нова концепция, която обхваща съществуващите и зараждащи се категории права на международно, европейско и национално ниво, имащи отношение към изменението на климата, включително всички материални и процедурни права, свързани с или засегнати от изменението на климата.

Овластяване на гражданите за правни действия
 

„Виждаме климатичните права като средство за изграждане на справедливо и ангажирано общество, в което климатичната справедливост и защитата отвъздействието на изменението на климата са на първо място в дневния ред на правителствата, бизнеса и медиите“, обясни Пламен Пеев. Като старши правен експерт в BlueLink, Пеев е водещ автор на авторитетно изследване на обхвата на климатичните права, което бе представено на конференцията. Докладът лансира солидна концепция за правата в областта на климата, която ще информира дейностите на национално и европейско ниво.

Дефинирането и разбирането на справедливостта и отговорността, свързани с климата, е навременно, но изисква по-широко ангажиране на различни заинтересовани страни и гледни точки, заяви бившият министър на околната среда на България и номиниран за еврокомисар Юлиан Попов, основен лектор на конференцията. Джейкъб Верксман, главен съветник и водещ преговарящ в Генералната дирекция за климата на Европейската комисия, също се съгласи, че климатичната справедливост сама по себе си е „оспорван термин“.

Верксман критикува международни правила за вземане на решения, основани на консенсус. Те движат решенията към най-малкия общ знаменател, което не е непременно полезно, обясни преговарящият по климата на ЕС. В резултат международни правни инструменти и договори, включително Парижкото споразумение, клонят към защитаване на статуквото, вместо да предоставят ясни правила, необходими за разрешаване на спорове.
В бялото поле, оставено отворено от Парижкото споразумение, сега стъпват международни съдилища, а националните юрисдикции изпращат по-обещаващи отговори, отбеляза Верксман. Той разграничава между: процедурна справедливост; разпределителна справедливост – която определя и рационализира отговорностите на държавите; възстановителна справедливост, която осигурява облекчение или правна защита; и справедливост между поколенията.

Междупоколенческа справедливост

„Тези, които живеят днес, трябва да обърнат внимание на заплахите за онези, които ще се родят в бъдещето“, заяви Верксман (на снимката горе). Той посочи възникването на структурен проблем когато държавите не позволяват на индивиди или колективи да участват ефективно в проектирането на законите за климата. Съществува риск усилията за осигуряване на правосъдие да попречат на раздаването на правосъдие, заключи представителят на ГД  “Климат” в ЕК.

Климатичните права и “климатичното гражданство” трябва да се интерпретират със специално отношение към децата, заяви Ката Дожа, доцент в Брюкселския университет за мениджмънт. Загрижеността за бъдещите поколения има голям потенциал за трансформиращо законодателно въздействие, добави д-р Каталин Шуйок, съветник на Омбудсмана за бъдещите поколения на Унгария.

Неотдавнашните промени в правната практика, демонстрирани от решението на ЕСПЧ по случая на KlimaSeniorinen, примерно, въвеждат визията за междупоколенческа справедливост, добави Шуйок. Тя изясни, че целта за осигуряване на безопасен климат за бъдещите поколения се налага от международни съдилища по линия на три основни вида закони, норми и стандарти: 

  • разширяване на човешките права към бъдещето;
  • налагане на задължение за грижа спрямо бъдещето - както от държавите, така и от корпорациите; и
  • намаляване на възрастовата дискриминация.
  • Корпоративна отговорност

Ана Барейра (на снимката горе), испанска адвокатка и помощник-професор по международно екологично право в университета IE, се застъпи за участие на различни заинтересовани страни в прилагането на законодателството за климата. Барейра е и основател на IIDMA.

Около 68 % от словенците смятат, че държавата е длъжна да предпазва гражданите от негативните последици от изменението на климата, според национално проучване, проведено от екипа на проекта DACE през 2023 г. В същото време 83 % от жителите на Словения подкрепят правната отговорност на частните и публичните компании да намалят емисиите в съответствие с Парижкото споразумение според проучване на YouGov от 2023 г.

Aльоша Петек, адвокат в PIC, Словения, заяви, че корпорациите имат огромен принос за изменението на климата и съответно  82% от словенците смятат, че банките са отговорни за действията на компаниите, в които инвестират. За отбелязване е, че 73% са на мнение, че хората трябва да имат право директно да съдят големите източници на парникови газове за обезщетение за щети, причинени от последиците на климатичните изменения. Те включват наводнения, суша, горещи вълни и др., поясни Петек.

Трийн Яадмаа, адвокатка в EELC, представи решението на Върховния съд на Естония, което отменя разрешението за строеж на ново енергийно съоръжение за шистов петрол, изградено от завода за шистов петрол Enefit280-2 (на слайда горе). Яадмаа е една от двете адвокатки на ищеца - “Петъци за бъдещето”, Естония. “Съдебното решение потвърди, че законът задължава публичните власти да се справят с климатичната криза и че трябва да се вземат предвид целите за климата, заложени в националните документи за развитие”, посочи тя.

В допълнение към правните мотиви, Върховният съд на Естония базира решението си и на науката, като се позовава на докладите на IPCC и на прогнозите за парниковите газове на Естония.

Насрещен вятър за комуникацията на климатични права

Отдръпване от научната аргументация и недостатъка на качествени научни доклади - независими от държавно и индустриално вмешателство - е сред факторите, които превръщат публичното огласяване на правата за климата  „трудна борба“, каза Павел Антонов (на снимката горе), управляващ редактор на BlueLink. Представяйки комуникационните задачи на проекта DACE, координирани от BlueLInk, Антонов наблюдава нарастващите пристрастия срещу климатичните политики на ЕС, които постепенно навлизат в журналистическото и медийното поле. „Икономическите и политическите зависимости пречат на основните медии да информират адекватно обществото за изменението на климата и да защитават правата на засегнатите хора и общности“, коментира Антонов.

Тук: Пълен запис от конференцията в Кометета на регионите на ЕС в Брюксел

Тук: Свалете пълен текст на доклада за климатични права на J&E.

 

Проектът Дискусии и действия за климат и околна среда (DACE) се финансира от Европейския съюз и се координира от J&E в партньорство с Международния институт за право и околна среда (IIDMA, Испания), Фондация БлуЛинк (България), Алианса наАвстрийското екологично движение ( ÖKOBÜRO, Австрия), Асоциацията за управление на околната среда и право (EMLA, Унгария), Правен център за защита на правата на човека (PIC, Словения) и Естонски център за екологично право (EELC, Естония).

Всички изразени възгледи и становища са само на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз (ЕС) или на органа, предоставящ безвъзмездната помощ – Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито ЕС, нито EACEA могат да носят отговорност за тях.

 

Сподели