Климатичните права на децата в Европа: Конференция на J&E

На 25 февруари 2025 г. „Правосъдие и околна среда“ (J&E) -  европейската мрежа на юристи по околна среда, в която членува и БлуЛинк, организира встъпителна конференция-уебинар на тема „Климатичните права на децата в Европа“. Събитието беше част от проекта ENRICH (Environment, Rights, Children – Околна среда, права, деца), чиято цел е да привлече общественото внимание към правото на децата да участват във формирането на климатичните политики и да подпомогне изпълнението на законовите изисквания, насоки и препоръки, заложени в стратегическите документи за правата на децата. В уебинара участваха над 100 представители от различни страни на Европейския съюз.

Конференцията беше открита от Чаба Киш, координатор на мрежата „Правосъдие и околна среда“. Ката Доза, асистент-професор и постдокторант от Брюкселското училище за управление, говори за климатичните права и ролята на децата като климатични граждани. Беноа Ван Кейрсбилк, член на Комитета на ООН по правата на детето и президент на CFJ-EN Европейска мрежа за деца и достъп до правосъдие, представи предизвикателствата пред достъпа до правосъдие по въпроси, свързани с климата за децата в Европа и перспективите на международно ниво. Елиза Моргера, специален докладчик на ООН по изменението на климата и човешките права и професор в университета Стратклайд, Глазгоу, обсъди как да осигурим смислено зачитане на човешкото право на децата да бъдат изслушани и свободата на изразяване в процесите на вземане на екологични решения. Гизела Син Гомиз, правен анализатор и координатор за достъп до правосъдие в Международната мрежа за правата на детето (CRIN), представи предварителни констатации и препоръки относно достъпа на децата до екологично правосъдие в Европа. Силвия Дюрко, съветник по застъпничеството за правата на детето към фондация Hintalovon, Унгария, представи гледната точка към правата на детето в контекста на социалния дизайн. В последната презентация Чаба Киш представи резултатите от проучването на проекта ENRICH в Австрия, България, Хърватия, Естония, Германия, Унгария и Словения относно осведомеността на заинтересованите страни относно правата на околната среда и правата на участие на децата и включването на тези теми в образованието.

В последвалата дискусия участниците споделиха своя опит и наблюдения относно проблемите и възможностите за участие на децата по въпроси на околната среда и климата. Те препоръчаха подход, базиран на забавление и игра за ангажиране и участие на децата. От една страна, на децата не трябва да се обещава прекалено много, за да не се създават напразни очаквания у тях и те да се разочароват от резултата на своето участие. От друга страна, ако се намери правилният баланс между техните интереси и право на участие във вземането на решения и достъпа до информация и правосъдие и ограниченията пред това участие и достъп, изследвания на детското развитие показват, че децата предпочитат действието пред бездействието и могат да бъдат активни участници в обществените процеси при съобразяване на възрастта и възможностите им.

Основен изпълнител на проекта ENRICH е „Правосъдие и околна среда“ (J&E), с партньори EMLA (Унгария), „БлуЛинк“ (България), ÖKOBÜRO (Австрия), Zelena akcija (Хърватия), PIC (Словения), EELC (Естония) и UfU (Германия). Проектът се изпълнява от май 2024 година до края на април 2026 година и обхваща осем страни от ЕС.

Като член на „Правосъдие и околна среда“, фондация „БлуЛинк“ се присъедини към проекта, за да проведе необходимите проучвания и обучения в България, както и да даде препоръки и заключения и да се погрижи за разпространението им в страната. Фондацията ще подпомага активно комуникационните дейности във всички участващи страни, където ще търси сътрудничеството на медиите за разпространяване на информация за планираните конференции и резултатите от изследванията. Чрез новинарския си портал на английски език BlueLink Stories „БлуЛинк“ ще предложи редакционна подкрепа на журналисти, желаещи да разработват материали на тема климат, околна среда и детски права, и ще предостави платформа за техните публикации.

Сподели