НПО с призив към Европейската Комисия да запази Закона за обезлесяването
Български неправителствени организации се присъединиха към съвместно писмо с природозащитни организации от целия Европейски съюз до Европейската Комисия, с което апелират за бързото прилагане на новия закон за обезлесяването. Регламентът за обезлесяване, приет през юли 2023, стана факт след години неуморни кампании от неправителствени организации и политически дебати. Сега, едва няколко месеца преди да влезе в сила, той е обект на осуетяване.
Деветдесет процента от обезлесяването в света се дължи на селското стопанство. На всеки две секунди човечеството губи площ, еквивалентна на футболно игрище. Това е глобален проблем, свързан предимно с производството на стоки като какао и кафе. Въпреки, че производителите са трети страни, Европейския съюз има роля като вносител на значителна част от продукцията, оперирайки в пазар, който не отчита ефектите върху околната среда и пряко финансира практиката на обезлесяване.
По тази причина, Европейската комисия въвежда регламента, който забранява на компании да продават определени стоки и техните производни продукти на вътрешния пазар - включително палмово масло, какао, говеждо и соя – ако не могат да докажат, че са произведени законно и не идват от наскоро обезлесени райони или причиняват деградация на горите. Очакаше се, историческия закон да предизвика така наречения “ефект Брюксел” т.е. влиянието на ЕС над глобалните пазари да въведе по-строги стандарти за опазване на околната среда на международно ниво.
На среща на земеделските министри в Брюксел, обаче, Ройтерс предава, че Австрия събира широка подкрепа за преразглеждане на закона като настоява пред Комисията и за временното му спиране. Това е поредния пример как влошената политическа обстановка в много държави от ЕС, поражда редица атаки срещу законодателните пакети на Зелената сделка. Законът също така е атакуван от някои индустриални асоциации и трети държави.
В съвместното писмо, природозащитни организации от страните-членки на ЕС настояват Европейската Комисия да не се поддава на натиска и закона да се приложи в настоящия му вид възможно най-скоро предвид влошаващите се кризи на климата и биоразнообразнообразието.
За да продължаваме да подкрепяме и изследваме използването на интернет за гражданско действие в подкрепа на климата, човешките права и ценностите на обединена Европа, направeте дарениe тук за фондация „БлуЛинк“. Повече за мисията, визията и дейностите на „БлуЛинк“ може да научите тук.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.