Околна среда, права, деца

БлуЛинк е част от проекта „Околна среда, права, деца“ (ENRICH) като един от седемте европейски партньори, който се фокусира върху защитата на правата на децата в контекста на климатична криза. Основната цел на този проект е да се повиши осведомеността относно пресечната точка на климатичната криза и правата на децата и да се утвърди тяхната способност да изразяват мнението си по въпросите на околната среда и изменението на климата.

През следващите 18 месеца БлуЛинк ще проведе три събития за правата на децата и участието им в решаването на въпроси, свързани с околната среда и климата. Тези събития ще бъдат посветени на прилагането на изискванията за оценка на правата на децата в практиката, представянето на свързаното с тях законодателство на ЕС и споделянето на резултатите от националните изследвания. Те ще бъдат насочени към различни групи заинтересовани страни, включително експерти и активисти в областта на околната среда и правата на децата, учители по екологично образование, неправителствени организации, работещи в областта на правата на участие на децата и институци, отговарящи за благосъстоянието на децата.

Като част от проекта BlueLink ще допринесе активно за комуникационните дейности във всички участващи държави, като ще си сътрудничи с медиите за популяризиране на планираните конференции и разпространение на резултатите от изследванията. Нашият англоезичен новинарски портал ще предлага редакционна подкрепа на журналисти, които се интересуват от писане на статии по теми, свързани с климата, околната среда и правата на децата, и ще предоставя платформа за публикуване на техните работи.

Проектът има за цел да насърчи всеобхватен подход, който признава правото на децата на живот, оцеляване и здравословно развитие, както и да осигури тяхното участие в процесите на вземане на решения, свързани с околната среда. Въпреки съществуването на обширна правно-политическа рамка, уреждаща правата на децата и тяхното участие, продължава да има разминаване между теорията и реалността, тъй като теоретичните принципи на участие често не се превръщат в практическо прилагане на пълноценно участие на децата в разработването и изпълнението на политиките в областта на околната среда, които ги засягат в значителна степен.

В рамките на проекта ще бъдат проведени проучвания и интервюта с ключови заинтересовани страни, за да се оценят настоящите нива на осведоменост по отношение на правата на децата в контекста на формулирането на политики в областта на околната среда. Той ще организира и поредица от национални обучения, предназначени да запознаят основните заинтересовани страни в областта на околната среда с правата на децата за участие и методите за тяхното прилагане. Планирани са и две международни събития за обмен на знания, представяне на резултатите от изследванията и предлагане на конкретни препоръки към политиците на ЕС относно насоките на ЕС и практическото прилагане на политиките за участие на децата в действията в областта на климата.

Основните ни целеви групи са неправителствени организации и активисти в областта на околната среда, защитници на правата на детето, учители по екологично образование, както и официални органи и политици, ангажирани с проблемите на децата и околната среда. Очакваните резултати от проекта включват международно проучване с данни от 7 държави от ЕС, 21 национални събития, 2 международни събития, набор от материали за застъпничество и практическа подкрепа за прилагане на конкретни мерки, свързани със Стратегията на ЕС за правата на детето.

Сподели