ПДИ: България не предприема стъпки за подписване на Конвенцията за достъп до официални документи

Въпреки че България се е ангажирала с подписването на Конвенцията на Съвета на Европа за достъп до официални документи, реални действия в тази посока и досега не са предприети. Това се казва в 24-ия годишен доклад за състоянието на достъпа до информация в България за 2023 г, който фондация „Програма достъп до информация“ (ПДИ) представи на 9 юли.

Автори са д-р Гергана Жулева, адв. Александър Кашъмов, адв. Кирил Терзийски и адв. Стефан Ангелов.

Документът съдържа актуални анализи на законодателството в областта на достъпа до информация в България, състоянието на активната прозрачност за 560 органа на власт, както и информация за предоставената от ПДИ правна помощ и тенденциите в съдебната практика по дела за достъп до информация, които са били подкрепени от ПДИ през 2023 г.

В доклада фондацията излага виждането си как може да се подобри достъпът до обществена информация в България. Формулирани са препоръки в следните насоки:

- законодателството, уреждащо достъпа до информация,
- баланса между правото на достъп до информация и неговите ограничения,
- класифицираната информация,
- изпълнението на задълженията на администрацията по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) и активното публикуване на информация и
- прозрачността на съдебната система.

Информираното участие на граждани, организации и бизнес в обществените процеси и подобрената защита на основните права неизменно се съпътстват от търсене и защита на правото на достъп до информация. Качеството на живота и доходите се повишават, но процесът е невъзможен без честни правила, приятелски настроени институции и участващи в обществените процеси граждани, подчертава в доклада адв. Кашъмов, изпълнителен директор на ПДИ.

За поредна година авторите на доклада посочват като приоритетна задача пред България присъединяването й към Конвенцията на Съвета на Европа за достъп до официални документи, тъй като за поредна година действия на правителството в тази посока са липсвали. Присъединяването би утвърдило стандартите, на които е основан ЗДОИ, и в същото време ще предотвратява противоречащи на тези стандарти инициативи за законодателни промени, се казва в доклада. Конвенцията гарантира правото на всеки гражданин на достъп до официални документи и допуска ограничаване на това право само за защита на регламентираните в нея легитимни интереси. Въпреки че министерският съвет е поел ангажимент за подписването на Конвенцията, реалните стъпки в тази посока се бавят, коментират експертите от ПДИ.

Друга област, в която са необходими усилия, е изменението на Закона за съдебната власт така, че да не се публикуват съдебни актове без мотиви или със заличена информация, която не позволява идентифицирането на физически лица. Защитата на личните данни не бива да служи за тотално анонимизиране на всички участници в съдебния процес, подчертават от ПДИ.

Достъпът до информация е необходимо условие за всяко демократично общество и гаранция за упражняване на други права – като достъп до правосъдие и участие на обществеността във вземане на решения, коментира Пламен Пеев, правен експерт на фондация „БлуЛинк“. Достъпът до информация по околна среда е особено важен, за да се гарантира опазването на чиста и здравословна среда на живот. Когато изследвахме от какво имат нужда гражданите и гражданските организации, за да отстояват климатичните си права, основният извод от проучването на общественото мнение бе, че 70% от анкетираните се нуждаят от надеждна информация за изменението на климата, заяви Пеев.

През октомври 2023 г. проведохме кръгла маса в партньорство с МОСВ и европейската мрежа „Правосъдие и околна среда“. Тогава, по време на дискусиите с представители на институции, граждански организации и юристи, включително и от ПДИ, достъпът до информация беше изтъкнат като основен проблем пред достъпа до правосъдие по въпросите на околната среда, допълни Пеев.

Сподели