Синдикална подкрепа за стачкуващите служители на Telus в Турция

Глобални синдикати подкрепят стачкуващите служители на Telus в Турция
Синдикалният сайт LabourStart.org започна онлайн кампания в подкрепа на стачкуващите служители на Telus в Турция, съобщи LabourStart.org на 14. февруари. Инициативата се осъществява съвместно с профсъюза UNI Global Union, който представлява над 20 млн. работници в световен мащаб; с United Steel Workers Canada, както и с турските профсъюзи Çağrı-İş и Sosyal-İş. В по-ранна новина, публикувана в сайта на UNI Global Union, профсъюзът обяви, че работещите за Telus в Измир стачкуват с искане за по-добри условия на труд и признаване на синдикалните им права. Стачката е в отговор на редица оплаквания, включително ниски заплати, токсична работна среда и непрекъснато променящи се цели за изпълнение.
През юли миналата година профсъюзът Çağrı-İş е получил разрешение от турското министерство на труда да води колективни преговори от името на работниците в Telus. Компанията обаче предприема ответни мерки като блокира процедурата за колективно договаряне и започва антисиндикална кампания, се казва в публикацията. Конкретният повод за начало на стачката става уволнението на профсъюзния лидер Хасан Хюсеин Явуз на 7. януари.
В своята публикация UNI Global Union призовава канадската мултинационална компания Telus да сложи край на кампанията срещу синдикатите в своето поделение в Турция, и спешно да възстановина работа 15 уволнени синдикални членове.
Компанията за аутсорсинг на бизнес процеси (BPO) Telus, има около 1500 служители в Турция, които работят предимно като модератори на онлайн съдържание за TikTok и други големи компании. До началото на 2023 г. българското подразделение на Telus също обслужваше модерацията на Мета - компанията майка на Facebook. Договорът му бе прекратен след мащабен скандал свързан с прокремълска модерация, разкрита от Бюрото за разследващи репортажи и данни (BIRD). Случаят предизвикаха широк обществен отзвук и множество медийни публикации, оживена дискусия в социалните мрежи и изслушване на Telus в Народното събрание.
След встъпването в длъжност на новия американски президент Тръмп се забелязва тенденция за намаляване на модерацията в социалните мрежи. През януари 2025 г. главният изпълнителен директор на Meta Platforms Марк Зукърбърг обяви значителни промени в политиките за модериране на съдържание във Facebook и Instagram. Компанията прекрати програмата си за проверка на фактите от трети страни (първоначално в САЩ), за да я замени със системата "общностни бележки" (Community Notes). Този модел позволява на потребителите да отбелязват потенциално подвеждащи публикации и да предоставят допълнителен контекст, подобно на подхода, използван от платформата на Елон Мъск X (бившият Twitter). Решението на Meta бе мотивирано с опасения, че услугите на компанията блокират „твърде много безобидно съдържание“. В същото време критиците на Meta твърдят, че промените отварят още по-широко вратата за дезинформация и реч на омразата.
В отговор на зачестилите случаи на нападки срещу граждански активната, прозападна и демократична общност във Facebook още от 2019 г., както и зачестяването на тези случаи в периода от началото на руската инвазия в Украйна, "БлуЛинк" - мрежата за гражданско действие - проведе собствено изследване на сведенията за засилено цензуриране на граждански активната общност в най-популярната социална мрежа в страната. То установи, че комбинация от обективни и субективни фактори, целенасочени атаки и грешки на таргетираните потребители, както и липсата на прозрачност и обратна връзка от страна на Facebook, допринасят изключително много за заглушаването на продемократични и проукраински гласове в мрежата.
Подкрепете "БлуЛинк"!
За да продължаваме да насърчаваме използването на интернет за конструктивен обмен на мнения и анализи за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация, гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, имаме нужда от самостоятелност. Подкрепете мисията и работата на"БлуЛинк" като направите дарениe тук за едноименната фондация. Повече за мисията, визията и дейностите на "БлуЛинк" може да научите тук.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.