Скандалните изменения на ЗООС буксуват в парламента след силен граждански отпор
След бурна гражданска реакция предложенията за изменения, които ГЕРБ-СДС и ДПС се опитаха да внесат в Закона за опазване на околната среда (ЗООС), срещнаха съпротива в парламента на първо четене на 15 август 2024 г. Освен с липсата на кворум исканите промени се сблъскаха и с несъгласие от останалите партии, които изразиха притеснения относно техните последствия: ограничаване на правата на гражданите, нарушаване на конституцията и влошаване на грижата за околната среда.
В началото на август „БлуЛинк“ призова парламента да отхвърли предложените законопроекти, които нарушават международните задължения на България и конституционното право на българските граждани на благоприятна околна среда. „…допускане на едноинстанционно производство по отношение на обекти с национално значение (…) противоречи на фундаменталните принципи на Европейския съюз за осигуряване на „високо равнище на защита и подобряване качеството на околната среда“ (чл.3, ал.3)“, отбеляза „БлуЛинк“ в становището, предадено на Комисията по околната среда и водите на 50-ото Народно събрание.
Промените, поискани с два проектозакона - за изменение и допълнение на ЗООС и за допълнение на Закона за безопасно използване на ядрената енергия, имат за цел да премахнат възможността за второинстанционно обжалване на държавни решения по големи инвестиционни проекти, които са определени като стратегически или от национално значение. Така екологичният и съдебният контрол ще бъде отслабен именно при проекти със значително въздействие върху природата и човешкото здраве, смятат гражданските организации.
Видимото приближаване на законотворците към тази позиция се случва, след като през април 2024 г. промените в ЗООС бяха набързо приети от 49-ото Народно събрание, предизвиквайки бурна обществена съпротива и искания за президентско вето от редица граждански организации, сред които „БлуЛинк“, „Грийнпийс“ - България и „За Земята“. Връщайки законопроекта за ново разглеждане, тогава президентът Румен Радев го определи като риск за околната среда и публичния интерес, а проведеното гласуване – в пълно противоречие с конституцията.
Подкрепете "БлуЛинк"!
За да продължаваме да насърчаваме използването на интернет за конструктивен обмен на мнения и анализи за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация, гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, имаме нужда от самостоятелност. Подкрепете мисията и работата на"БлуЛинк" като направите дарениe тук за едноименната фондация. Повече за мисията, визията и дейностите на "БлуЛинк" може да научите тук.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.