Социалномрежови посегателства срещу демокрацията

DALL-E A surreal digital illustration of a puppet-master algorithm

Социалномрежовата платформа Х е дала солидно предимство на крайната десница преди изборите в Германия на 23.02.2025 г.  AfD ("Алтернатива за Германия") се появяват в 37,9% от фийдовете на потребителите в X, въпреки че съставляват едва 15,2% от постовете на политиците в платформата. Това разкрива изследване на учени от Германия, Ирландия и САЩ, което анализира видимостта на политическото съдържание във фийда „За вас“ (For you) на X (бивш Twitter), в дните преди наскоро проведените парламентарни избори в Германия. 

Според същите критерии, съдържанието на крайнолявата проруска партия BSW (Алианс Сара Вагенкнехт) е свръхпредставено почти осем пъти. На този фон публикации на центристки и умерени партии, като SPD (Социалдемократическа партия) и Зелените, са показвани от шест до дванадесет пъти по-рядко, отколкото предполага действителният обем на публикациите им. 

Евродепутатката от немските Зелени Александра Гийс съобщи за проучването на 22.02.2025 г. Според нея очевидно Х не е неутрална платформа, а такава, която алгоритмично разширява обсега на популистките партии в двата края на политическия спектър, като същевременно потиска проевропейските и демократичните гласове. „Ако X наистина е за свободата на изразяване, както винаги твърди Мъск, не би трябвало да има различия между партиите. Случаят обаче е точно обратният.“, коментира Гийс (на снимката долу, източник: alexandrageese.eu)

alexandra_geese

За фаворизиране на определени политически възгледи в социалните мрежи напоследък се говори често, и не само в Х. Активисти, подкрепящи политиките за Украйна и ЕС, се оплакваха от непропорционално голямо премахване на съдържание и забрана на акаунти във Facebook в България. В същото време националистическите и прокремълските гласове бяха оставяни до голяма степен без модерация, според проведено от BlueLink.net изследване, озаглавено “Свободни в Мрежата” (2023 г.).

Тези констатации съответстват на изкривяванията, наблюдавани в X, и загатват за по-широка тенденция на алгоритмична намеса в демократичния дебат. Този модел поражда въпроси доколко такова потискане е просто алгоритмично или е повлияно от външен политически и икономически натиск. 

Всичко това попада в широкия контекст на актуалните политически развития. Опасенията за манипулиране на германските парламентарни избори идват след отменянето на президентските избори в Румъния поради сходни причини - вмешателство на външни сили (Русия) чрез социалномрежовата планформа ТикТок. 

Собственикът на X Илън Мъск, който открито зае странатата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ през 2024 г., в момента е високопоставен представител на американската администрация, без да крие личните си политически пристрастия. В синхрон с американския вицепрезидент Ванс, той открито атакува мерките на ЕС срещу дезинформацията, като ги оприличи на „заплахи за свободата на словото“. 

Подобни обвинения загърбват безконтролното систематично изкривяване на видимостта в полза на определени идеологически групи в платформи като X и Facebook. Особено силен отзвук имаше публичната предизборна подкрепа на Мъск за AfD, който заяви, че „само AfD може да спаси Германия“. „Няма съмнение, че дигиталната среда става все по-враждебна към демократична, правозащитна и проевропейска гражданска комуникация“, коментира от своя страна Павел Антонов, съучредител и управляващ редактор на мрежата BlueLink.net. 

Антонов, който е и член на УС на глобалната Асоциация за прогресивни комуникации (www.apc.org), определи използването на социалномрежовите алгоритми за постигане на политически и идеологически цели от техните собственици като „безпрецедентно посегателство по демократичните и граждански рефлекси на хората. “ „Необходимо е спешно въвеждане на смели нормативни или саморегулативни инструменти, които да обезпечат ангажираност към истината, фактите и обществения интерес в масовата социалномрежова комуникация“, заяви Антонов.

В обръщението си, Александра Гийс призова за спешни действия по силата на Закона за цифровите услуги на ЕС (EU Digital Services Act), като поиска мащабни разследвания на алгоритмичните манипулации и по-силен регулаторен надзор. „Докато това се случи, призовавам алгоритмите за препоръчване - емисията „За вас“ - да бъдат изключвани поне преди избори“. Това е единственият начин да се гарантира, че цялото съдържание се разпространява справедливо. Това ще бъде истинска свобода на словото, а не криворазбраната свобода на изразяване на Тръмп, Мъск и Зукърбърг, които имат предвид само свободата на собственото си мнение.”, допълни Гийс.
 

 

Подкрепете "БлуЛинк"!

За да продължаваме да насърчаваме използването на интернет за конструктивен обмен на мнения и анализи за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация,  гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, имаме нужда от самостоятелност. Подкрепете мисията и работата на"БлуЛинк" като направите дарениe тук  за едноименната фондация. Повече за мисията, визията и дейностите на "БлуЛинк" може да научите тук.

Сподели