Ябълки, а не тютюнeва зависимост за децата!

Тягостен е днешният Световен ден на СЗО за застъпниците за контрол на тютюна. На него обявяваме готовност за активни протестни действия!

Тягостен, защото надеждите ни пак бяха попарени. Този път от Комисията по здравеопазването на Народното събрание, която на 29.05.29 отказа да одобри промени, запушващи дългогодишните пробойни в Закона за здравето в угода на тютюневата индустрия. 

Не че за пръв път се случва вземащите решения да обслужат интересите на едри пари. В случая много едри, миришещи на тютюн и смърт. Но през последните месеци имаше признаци на разчупване на омертата около тях.

Както обикновено, повод за раздвижване стана трагичен случай: 14 годишно момче загина трагично на 1 януари 2025 г. в Плевен след употреба на вейп. И отприщи лавината на общественото недоволство.  Преждевременната загубата на около 20 000 български живота годишно по причини, свързани с тютюнопушене, е ужасяваща!  България е траен “лидер” в Европейския съюз по този тип смъртност българи ежегодно загиват заради употреба на тютюн - активно или пасивно -  според глобални изследвания на общественото здраве. Същият показател в Западна Европа е 2-3 пъти по-нисък. Всеки четвърти български тийнейджър на 13-15 г., и всяка трета тийнейджърка, вече е заробена от убийствената зависимост.

Името на загубеното в Плевен дете остана неизвестно. Но през последните дни името на друга невинна детска жертва предизвика остра обществена реакция: Сияна. Тя постави на дневен ред жертвите от катастрофи по пътищата. За сравнение, по данни на МВР за 2024 г., те възлизат на 478 загинали и 9054 ранени. Ужасяващата загуба на живот и в двата случая е причинена от парализираните - от зависимости и корупция - български институции. От обсебването на държавата, което коства на България хиляди животи.

Подобно на правилата за безопасност по пътищата, въведената вече 13 г. в България уж пълна забрана за пушене на закрити обществени места нито се спазва, нито се прилага ефективно. Заради дупки в законите и парализиране на институциите, които ги прилагат. Ето защо на 4 април 2025 г. лекарите доц. Васил Пандов и д-р Александър Симидчиев внесоха законопроект за запушване на законовите дупки разширяване и подобряване на контрола на тютюна в България.

Предложението бе в отговор на отчаяно отворено писмо до институциите от 27.01.2025 г., под надслов “Стига вейпове, тютюн и гибел”. В него 16 граждански организации изискаха 7 наложителни стъпки за незабавно преодоляване на тютюневата криза, която включва и употребата на вейпове. Писмото, инициирано от сдруженията “България без дим” и “Коалиция за живот без тютюнев дим”, бе разпространено и в “РавниБГ” - мрежа от над 30 организации, защитаващи демокрация, човешките права, уязвими групи, устойчиво развитие, застъпничество и други каузи. Борбата с тютюневата зависимост е една от тях.

След мощната обществена реакция срещу детската гибел в Плевен през зимата, отвореното, писмото получи обещаваща подкрепа от институции като КЗП, Омбудсмана, Главна дирекция на националната полиция в МВР. БНТ проведе собствена кампания срещу употребата на вейпове сред деца и младежи, наречена “Не дишай смърт”. Президентът свика консултативен съвет по национална сигурност.

Обаче пет месеца по-късно надеждите българите да бъдат избавени от прокобата на тютюна, пак изглеждат обречени. Пред Комисията по здравеопазване на 29.05.2025 г. (на снимка от екрана горе) МВР и МЗХ брутално отказаха подкрепа за прилагането на забраната за тютюнопушене. Внесеният, минимален по обхват законопроект, получи гласовете на едва шестима депутати - 5 от опозицията (ППДБ и “Възраждане) и 1 - от АПС. Мнозинството от 11  останали участници в заседанието просто се въздържаха и парализираха подкрепа за предложението.

Последен шанс

Ключовият за здравето на българите законопроект ще бъде внесен за обсъждане в пленарна зала, без подкрепата на водещата по него здравна комисия.  Това парадоксално развитие навежда на шокиращ извод: че влиянието на тютюневите компании и техните многомилионни печалби в България са по-значими от погубените животи и увредено здраве и благополучие на десетки хиляди българи и техните деца за уж “народните” представители.

Дали е така ще покажат идните дни. През тях народните представители от всички парламентарни групи ще могат да демонстрират реалните си намерения: доколко са способни да действат в интерес на избирателите си, българските граждани и техните деца. Или остават подчинени на интересите на тютюневата индустрия и нейните могъщи лобисти в политиката и властта.

Организациите “България без дим” и  “Коалицията за живот без тютюнев дим”, които водят гражданската съпротива срещу тютюневата зависимост от 2010 г., за пореден път апелират към всички политически лидери и депутати  - да докажат държавническата си отговорност, и конкретно:

  • ГЕРБ и Бойко Борисов -  да демонстрират европейската си ориентация и независимост от интересите на тютюневата индустрия, вкл. оповестения като съсобственик на “Булгартабак” още през 2017 г. Делян Пеевски;
  • БСП - да преоткрие същността си на социално отговорна политическа сила, вкоренена в борбата срещу тютюневите - и други - картели, известна на поколения българи от знаковия роман “Тютюн” на Димитър Димов;
  • ИТН и останалите патриотични формации -  да покажат загрижеността си за българите, като защитят здравето и благополучието им от смъртоносната зависимост към тютюна и печалбите от него в обществото ни; и
  • ППДБ, “Възраждане”, АСП и всички останали политически сили - да застанат още по-решително зад контрола на тютюна и да неутрализират политическите боричкания, които стоят на пътя на дългоочакваното подобряване на контрола на тютюна в България.

 

Дигитални инструменти

Инициативата “България без дим” използва стратегически интернет за действията си от самото си създаване. Първата, спонтанна акция на членовете и пред Народното събрание бе проведена на 19.02.2010 г. С помощта на събитие във Фейсбук, озаглавено “Дим за депутатите”. Активистите многогкратно ползват този тип дигитални събития през годините оттогава.

Най-емблематичният инструмент на “България без дим” е автоматизираната платформа за граждански сигнали за нарушения на забраните за тютюнопушене. Тя бе изработена в Ushahidi през 2011 г. С подкрепата на BlueLink.net - мрежата за гражданско действие. Съучредител на коалицията, фондация “БлуЛинк” членува от 2000 г. в глобалната Асоциация за прогресивни комуникации (APC) - постоянен източник на критично мислене и практическа подкрепа за гражданското участие в интернет.

Помежду си и членовете на “България без дим” и организациите, свързани с “Коалицията за живот без тютюнев дим” ползват добрите стари мейлинг листове - удивително траен и полезен инструмент в динамично променящата се дигитална комуникационна среда.
Спирането на Skype преди месец, принуди общия екип на двете организации да прехвърли оперативните си комуникации в Teams, но преходът предизвиква трудности. Активистите експериментират с други платформи, като Viber и Сигнал.

През последните месеци на няколко пъти успешно се възползват от услугите на AI в ChatGPT за генериране на въздействащи илюстрации на действията на тютюневата индустрия за “зарибяване” на младите хора в България със смъртоносната зависимост.

Подкрепа

  • Запознайте се с целите и дейностите на сдруженията “България без дим” и “Коалиция за живот без тютюнев дим” и прочетете разследванията и публикациите им за ужасяващото вмешателство на тютюневата индустрия в политиката, науката, медицината и медиите в България.
  • Подавайте сигнали за нарушения на забраните за тютюнопушене на обществени и работни места чрез гражданската платформа на https://https://bezdim.org/signali/
  • Присъединете се като член или сътрудник към гражданската инициатива “България без дим” на https://bezdim.org/prisaedini-se/ .
  • Включете се в протестните действия, акциите и събитията на двете сдружения като доброволци. Споделете с приятели, колеги и познати, възмутени от тютюнопушенето или от паризирането на държавата от едрите тютюневи интереси и корупция.
  • Подкрепете с дарение организациите, които подобряват контрола на тютюна в България, като се свържете с тях по имейл coalition [dot] bezdim [at] gmail [dot] com (тук )coalition [dot] bezdim [at] gmail [dot] com ( ).  

 

 

Мрежата за гражданско действие “БлуЛинк” разказва 7 истории за инициативи от членове на “Равни БГ” с фокус върху стратегическото използване на информационни истории. „Равни БГ“ обединява 37 граждански организации, които работят в области като защита на човешките права, уязвими групи, устойчиво развитие, върховенство на закона и застъпничество. Проектът се осъществява с подкрепа от Солидарния фонд на гражданското обединение.

Публикация в рамките на "РавниБГ", с финансовата подкрепа  по Солидарния фонд на “Равни БГ”, средствата за който са предоставени на Български фонд за жените (БФЖ) по програма Strong and Resilient Civil Society in Europe на европейската филантропска инициатива за демокрация и солидарност Civitates на Мрежата на европейските организации (Network of European Foundations).

 

Още дигитални истории от BlueLink.net за "РавниБГ" и информация за проекта:

Как използваме интернет - седем истории за свободи и права

DigiComs: Врата към гражданското общество

Смели сърца: Хората с увреждания променят лицето на доброволчеството

Сила в рисунка: Младите хора срещу насилието

Истина преди лъжата: Как Factcheck.bg се бори с дезинформацията

Несломимите

Помощ на място: Уроци от мобилния екип на "Мисия Криле"

 

Сподели