Гражданско пространство, демокрация и управление на околната среда в работната програма на Комисията за 2025 г

"БлуЛинк" е сред европейските организации, членки на коалиция "Демокрация за преход", координирана от Европейското екологично бюро в Брюксел, които внесоха съвместно писмо до Еврокомисаря по въпросите на демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт
Уважаеми комисар Майкъл Макграт,
Долуподписаните организации Ви пишем във връзка с Работния план на Комисията за 2025 г. и насетне, и по-специално по въпросите на гражданското пространство и демократичното и екологично управление.
Ние представляваме коалицията „Демокрация за преход“, партньорство между организации за демокрация/гражданско пространство и екологични/климатични организации на гражданското общество (ОГО), работещи за бъдеще, в което устойчивата демокрация е дълбоко вградена в управлението на околната среда и климата, давайки възможност на хората да оформят политиките, които засягат живота и здравето им. Нашата работа се основава на разбирането, че за да се постигне истински честен и справедлив преход, институциите трябва да гарантират активно демократично участие и съгласие. Това изисква укрепване на всички аспекти на нашите демокрации, включително демократичните институции, върховенството на закона и гражданското пространство, като същевременно се насърчават новаторски подходи към участието на гражданите.
Приветстваме ангажиментите, съдържащи се в работната програма в тази област, особено тези, свързани с околната среда и щита на демокрацията, включително предложението за стратегия за овластяване, подкрепа и защита на гражданското общество след призива на 416 организации в цяла Европа, иницииран от гражданското общество в Европа. Постоянната подкрепа на Комисията за Зелената сделка и ефективната демокрация и върховенството на закона е от съществено значение. Признаването от страна на Комисията на важната роля, която организациите на гражданското общество играят в защитата на демократичните системи и институции, както и обещанието за подкрепа, защита и овластяване на гражданското общество, са много добре дошли.
Важно е обаче подкрепата да е последователна в пълния набор от проблеми.
Европейският демократичен щит, по-специално, не трябва да се съсредоточава единствено върху защитата на статуквото, но и да гарантира, че демокрацията е приложима за в бъдеще и че демократичните институции и организации получават подкрепа в дългосрочен план.
Задачата на “щита” да защити демокрацията в ЕС от чужда намеса и дезинформация и да поддържа целостта на демократичните процеси в ЕС, е похвална и необходима. Трябва обаче да се осигурят предпазни мерки срещу злоупотреба с тези цели от страна на правителствата, дори в рамките на Съюза. Щитът за европейската демокрация не трябва да се превръща в прикритие за правителствата да потискат законната дейност на НПО и ОГО, да подкопават политическите протести, да свиват гражданското пространство или да накърняват иновативното демократично участие, което е извън традиционната партийна политика. Изпълнението на Европейския план за действие за демокрация трябва да защити гражданските права и да засили ролята на гражданското общество в изграждането на устойчиви и справедливи общества.
Приносът на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) към работната програма на Европейската комисия за 2025 г. подчертава решаващата роля на ОГО в проектирането, прилагането и мониторинга на политики и инструменти, както на национално, така и на европейско ниво (параграфи 1, 3) и значението на включването на всички хора, особено тези от групите, за които рядко се чува, в изготвянето на политиката и диалога на ЕС за задълбочаване на гражданската ангажираност и прозрачността в институциите на ЕС (параграф. 1,4). ЕИСК също така признава, че Комисията на ЕС има за задача да защитава гражданите на ЕС от рискове като извънредни ситуации, свързани с климата и биоразнообразието, както и от заплахи за демокрацията на участието, като гарантира активното участие на гражданите в гражданския, политически и демократичен живот (параграф 3, 2). Ние подкрепяме приноса на ЕИСК и призоваваме за по-амбициозна политика на ЕС за предприемане на действия, за да се гарантира, че политиките в областта на климата се разработват открито и приобщаващо и се прилагат с подкрепата и разбирането на обществеността. По-силните демократични показатели вървят ръка за ръка с по-силна екологична политика.
Припомняме ви препоръка Конференцията за бъдещето на Европа 36 относно европейската демокрация, която предлага да се увеличи участието на гражданите и участието на младите хора в демокрацията на ниво Европейски съюз, за да се развие „пълноценно гражданско изживяване“ за европейците, да се гарантира, че техният глас се чува и между изборите и че участието е ефективно. Гражданско общество в Европа също препоръча, в контекста на Европейския пакет за защита на демокрацията, тази стратегия да включва стълб за изграждането на устойчива демокрация и силно и жизнено пространство за гражданското общество.
При изпълнението на работната програма ние насърчаваме Вас и целия Колеж:
● Гарантирайте, че иновативните демократични формати на участие и съвещание се насърчават като централен елемент от защитата на демокрацията;
● Гарантирайте, че Европейският демократичен щит не отслабва по невнимание защитата на гражданското общество и иновативните демократични структури;
● Останете нащрек за рисковете, които неправилно формулираните закони за чуждестранни агенти могат да представляват за демокрацията и гражданското пространство, и остават бдителни срещу всички усилия за стесняване на гражданското пространство или свободата на словото и събранията в Съюза;
● Укрепвайте социалния диалог и вграждането му в Инициативи за по-добро регулиране;
● Стремете се към цялостна стратегия на ЕС за подкрепа, защита и овластяване на гражданското общество, която отчита директни атаки като SLAPP, административни тежести и структурна подкрепа за справяне с дисбалансите на властта (включително безвъзмездни средства за работа по LIFE), включително:
o граждански диалог, в съответствие с препоръките в Гражданския диалог на ЕС: Основите на една институционална рамка;
o механизъм за защита на защитниците на правата на човека и правата на околната среда, както и на организациите на гражданското общество, съгласно документите за картографиране и пътеки на Гражданското общество в Европа.
● Постарайте се във всяко преразглеждане на Регламента за управление (ЕС) 2018/1999 и Регламента за законодателството в областта на климата (ЕС) 2021/1119, да гарантирате, че техните елементи на участие в енергийното и климатичното планиране следват правните изисквания, определени съгласно Конвенцията от Орхус и най-добрите практики в тази област.
Подчертаваме, че здравата демокрация и здравословната околна среда са неразривно свързани и взаимно се подсилват. Те са зависими от свързани обществени програми, които водят към по-безопасен, по-чист и по-справедлив свят. Решенията трябва да бъдат проектирани от и със самите хора.
Европейските организации на гражданското общество работят усилено за насърчаване на ангажираността на гражданите и активното гражданство, насърчаване на гражданския диалог и насърчаване на новаторски демократични практики като доброволни партньори на Европейската комисия. Това са безценни активи, които допринасят за силата, устойчивостта и легитимността на ЕС. Ние сме на разположение да продължим да работим с институциите на ЕС за защита на нашата демокрация и социална и екологична справедливост.
С уважение,
Европейско екологично бюро (EEB)
Демократичното общество (Demsoc)
Environmental Justice Network Ireland
Green Legal Impact Germany e.V.
Асоциация за насърчаване на устойчивото развитие
Младеж и околна среда Европа (YEE)
Жените се ангажират за общо бъдеще (WECF)
Социална платформа
BlueLink - Мрежа за гражданско действие - България
Приложение: оритинал на писмото на английски.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.