защитата на българската природа и министерството-фантом

      Нелогично и абсурдно е поведението на МОСВ, що се отнася до опазването на природата у нас. Министерството мистериозно „изчезва” от общественото полезрение винаги когато има сериозен проблем, посегателство или откровено закононарушение във вреда на природата. Вместо да изпълнява законово вменените си задължения по опазване на природата като национално богатство, тази специализирана администрация или бездейства, или невидимо подпомага точно обратните процеси, водещи до увреждане и нерацонално ползване, като все по-добре овладява способността да изчезва като фантом - институция–призрак, която се разтваря във въздуха преди да й бъде потърсена отговорност.
     Тази година се запомни със един от най-сериозните опити да бъде унищожавана българската природа за сметка на частни „инвестиционни намерения”, както предвиждаха подготвените промени в Закона за горите. Заплахата беше толкова сериозна и явна, че се наложи гражданското общество да реагира бурно и за късмет тези планове не успяха. През цялото време на дебатите и борбата за запазване на природата МОСВ нито за миг не се появи на сцената. Нищо, че бяха под заплаха горският фонд, природните паркове и една от емблематичните за България територии – парк Витоша. А в същото време съгласувателни процедури между институциите за предлаганите промени не може да не е имало /задължително е по закон/ и значи министерството е съгласувало предвижданите унищожителни за природата промени. Същото стана и при подготвяните промени в Закона за лова, които целяха увеличаване на сроковете за ловуване във вреда на българската природа и в полза единствено на ограничен кръг собственици на ловни стопанства.
     Години наред специализираната администрация на МОСВ упорито се стреми да изключи от обхвата на зоните Натура 2000 терените, за които има намерения за застрояване /илюстрация за това е и сагата Рила-буфер/ - отново вършейки точно обратното на вменените й от законите задължения. Българските учени и НПО години водят борба срещу това нарушаване на оснвоните принципи на европейското природозащитно законодателство, но сякаш вече го приемат за някаква неизбежност, нещо като природно бедствие, а не явно неизпълнение на задълженията от страна на институцията. МОСВ пак се е разтворило някъде във въздуха....
     Преди дни се появиха съобщения за това, че Европейската комисия спира два проекта по Оперативна програма Околна среда поради факта, че тези проекти са финансирани в противоречие с правилата, облагодетелстват частни интереси и нямат общо със опазване на природата. Можеше да се очаква, че при модерното сега непрекъснато говорене на тема „колко добре България работи с  еврофондовете”, това ще предизвика шумен скандал. Ами нали МОСВ е избрало тези проекти, одобрило ги е през всички предвидени процедури и ги е финансирало с европарите. Но не – министерството-фантом отново изчезна и сякаш нищо не се е случило. И още колко подобни случаи на „липсващо” МОСВ ......
     Изглежда, че специализираната администрация в МОСВ в областта на защита на природата по-скоро се е „специализирала” в отклоняване от вменените задължения, снишаване и изплъзване от отговорност. И като се имат предвид постигнатите резултати, явно в това са вложени немалко усилия, стратегическо мислене и интелектуален потенциал. А защо просто не ги вложат в защита на българската природа?..    
 

Сподели       

Коментари

снимка на Анонимен
Анонимен каза: Боя се, че някой иска да ни върне в пещерното общество. Да няма индустрия, да няма туризъм и какво да има? България да изостане назад и да се съсипе и малката материална култура, която крепи икономиката. Това не е градивна позиция, а разрушителна. И някой плаща за този саботаж. Той няма нищо общо с идеята за околната среда.