Пеевски - големият печеливш от рисковия вот

Графика: гласове в рискови секции

Скок от 15% на активността в рисковите секции и най-много гласове в риск за „ДПС – Ново начало“ – това показва анализът на резултатите на предсрочните парламентарни избори през октомври 2024 г., изготвен от Организацията за честни избори (ОЧИ) за Factcheck.bg. Негов автор е политологът Марио Русинов.

Съставът на 51-вото Народно събрание бе обновен с 16 нови депутати след като Конституционният съд касира частично изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г. Резултатите от повторното преброяване на бюлетините в 2204 секции показа, че най-много надписани, манипулирани и добавени гласове има в полза на фракцията на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания политик Делян Пеевски.

Това едва ли е изненада особено за онези, които още си спомнят репликата „На Краси му трябват 300“, изречена от член на секционна комисия в с. Гърмен, обл. Благоевград. Тъкмо там експертите по делото откриват надписани 106 гласа за „ДПС-Ново начало”. Това са близо 10% от всичките 1110 гласа, които бяха отнети на формацията след повторното преброяване на бюлетините. Въпросната секция е една от 1700-те, в които се наблюдава устойчиво рисково поведение на гласоподавателите. Тенденциите в рисковите секции се следят от Организацията за честни избори, която наскоро публикува новия си доклад по темата. В него основен извод е, че на изборите през октомври най-много гласове в риск са отишли тъкмо за „ДПС - Ново начало“.

И преди разцеплението в ДПС, което стана факт през юли м.г., най-много гласове в риск винаги е имало за партията на Ахмед Доган. Но след конфликта между почтения председател и Делян Пеевски, довел до отделното явяване на двете фракции на изборите през октомври, гласовете от рискови секции за двете формации, наследили ДПС, са се увеличили с 30 хил. спрямо вота през юни 2024 г., показва анализът, изготвен от политолога Марио Русинов за Factcheck.bg.

Основните заключения в доклада сочат, че най-много гласове в риск са подадени в Кърджали, където рисковият вот е имал и най-голямо значение за определянето на изборния резултат. Област Кърджали е традиционен бастион на ДПС, който след разцеплението в партията попадна в сферата на влияние на Пеевски, тъй като кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн застана на страната на „Ново начало“. Верни на Доган останаха кметовете на Момчилград, Ардино, Кирково и Крумовград. Това „поделяне“ на областта си личи и в разпределението на резултатите на двете фракции в рисковите секции в избирателния район - 41,28% от рисковите гласове са подадени за „Ново начало“, а 38,57% - за „Алианс за права и свободи“. ГЕРБ-СДС традиционно получава висок дял от гласовете в рискови секции, като запазва приблизително сходен резултат спрямо предходните избори. Партията на Бойко Борисов е първенец по дял от гласовете в риск в други 500 секции, в които се отчита нетипично поведение на избирателите. Освен това ГЕРБ е сред партиите, в които има най-голям брой кандидати, получили необичайно висок преференциален вот, показва анализът на изборните резултати.

Изследването е изготвено от ОЧИ (Организацията за честни избори), по поръчка на Factcheck.bg. Фондация “БлуЛинк” е член на ОЧИ.

Тук можете да видите пълния текст на анализа.


 

Сподели