За разтрогване и международен одит на концесията в Пирин след подвърдените от прокуратурата нарушения
Писмото с предложения от главния прокурор Сотир Цацаров към премиера Бойко Борисов по повод нарушенията на концесията на ски зона Банско в Национален парк Пирин потвърждава, че сигналите, които природозащитните организации са подавали към институциите, са били основателни, предупреждава коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“.
Проверката на главния прокурор установява, че:
- площта на ски зоната от 99,5 ха е надхвърлена от концесионера „Юлен“ и държавните институции не са предприели мерки по нарушението;
- размерът на концесионното възнаграждение не е справедлив за обществото;
- са допуснати нарушения при отпускането на държавни средства от Министерството на спорта към Българска федерация по ски и фирмата „Български ски пул“ за събития в ски зона Банско в Национален парк Пирин.
На тези три нарушения природозащитните организации обръщат внимание от години. Те са потвърждавани и от решения на Върховния административен съд и от Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО.
Коалицията „За да остане природа в България“ продължава да настоява, както и от самото начало на протестите в България и чужбина в защита на Национален парк Пирин, договорът с концесионера „Юлен“ да бъде разтрогнат и концесията да бъде подложена на независим международен одит.
В тази връзка предложенията на главния прокурор в писмото му до премиера да бъдат предприети незабавни мерки договорът да бъде изменен и допълнен заради размера на концесионното възнаграждение и да бъдат взети мерки да се спазва размера на концесионната площ от 99,5 ха съвсем не са достатъчни да бъде опазен Национален парк Пирин. Още повече, че по закон прокуратурата може да разпорежда (а не просто предлага) на държавни институции и те да предприемат задължително мерки по проблема.
За контакти:
- Тома Белев, Асоциация на парковете в България, 0888 100 373
- Добри Добринов, WWF, 0877 26 44 22
Допълнителна информация:
В коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Байкария”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи. http://forthenature.org