За обществен и релсов транспорт
Възможни цели и задачи на гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт:
1. Искане за мораториум върху строителството върху мястото на гара Пионер и като цяло в тази част от Борисовата градина.
2. Запазването предназначението на гарата и възстановяване на линията от Централна гара до кв.Хладилника под формата на градска железница (това ще е отлична възможност за града да бъде поне частично преодолян проблемът с трафика. (в момента от кварталите Гео Милев и Слатина няма удобен транспорт до кварталите около Борисовата градина, Студентски град, кв.Хладилника). Тъй като линията минава съвсем близо до зала Армеец, там може да се изгради спирка, която ще улесни иначе изключително трудното придвижване от и към залата в час-пик по време на концерт или спортно събитие. Може да бъде направено отклонение и към Студентски град като, което да се движи паралелно със настоящето метро в участъка между автогара „Юг” и метростанция „Г.М.Димитров”, а след това да продължава по съществуващата, но неизползвана трамвайна линия по трасето на бул. Климент Охридски.
3. Възстановяване на гара Сердика, с изкоп под бул.Ив.Гешов – така линията, която стига от Руски паметник до Захарна фабрика и е почти изцяло съществуваща (отсечката до ТЕЦ Земляне се ползва, макар и рядко) може да се използва от хората идващи всеки ден от Перник да работят в София, които стоят като наказани и чакат на Руски паметник различни автобуси и маршрутки да ги вземат. Вместо това отново може с градска железница и минимални инвестиции да бъдат извозвани всеки ден от Руски паметник до Захарна фабрика и след това да поемат пътя към Перник – това би бил изключително бърз, лесен и удобен и още по-важното – екологичен транспорт (тъй като знаем колко е замърсена София). Това подобрение ще се усети не само от перничани, но и софиянци, които пътуват в посока Дупница, Кюстендил, Благоевград.
4. Недопускане унищожението на гара Подуяне-разпределителна и останалите такива гари в страната, тъй като това е имущество за милиони левове, но то се пилее и се оставя на банди крадци да изнасят цели коловози.
5. Прекратяване приватизацията БДЖ „Товарни превози”. Задължително запазване на товарните превози в БДЖ – само така компанията може да бъде спасена (защото само „Товарни превози” са на печалба и те в момента спасяват предприятието от несъстоятелност. Приватизацията им по примера на цялата приватизация в България, ще означава разпродажба на всички активи и ликвидирането на дружеството.
6. Удобен и достъпен железопътен транспорт – това означава подобряване и актуализиране на разписанията на влаковете из страната. Ръководството на БДЖ не може да очаква, че хората ще пътуват с влакове, когато разписанията са така създадени, че много от връзките с други влакове са невъзможни. Пример: Влакът от Свиленград до Симеоновград (разминава се на гарата със заминаващият влак за Асеновград). За дестинации като Троян има по един влак дневно. За град Генерал Тошево, пък въобще влаковете бяха спрени.
Начини за постигане на целите инициативата:
- Открито писмо до институциите
- Прес-съобщение
- Установяване на контакти – BG EU
- ЕС – сигнал
- Идентифициране на информационни поводи
- Разходка/излет по пътя на линията
- Нещо като документален филм за линията до автогара „Сердика”
- Тематични срещи
Комуникационни канали и потенциални партньори, с които да се търси контакт:
1. Група "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт" във ФБ
3. „Заражел ООД”
4. Приятели на обществения транспорт.
5. „Приятели на железницата – Пловдив”
6. Информационен и учебен център по екология
Бъдещи образователни дейности:
- Атракционни пътувания
- Посетителски центрове
- Посещения в депа и красиви гари
Comments