Науката на прицел

Преди 2022 г. компанията „Арбилис“ е домакинствала на повече от пет здравни форума, срещи с медиите и събития, спонсорирани от Phillip Morris International (PMI) като сребърен или поддържащ партньор. Материали, разпространявани на събития, както и много от здравните периодични издания на компанията, имат лого на PMI, като по този начин създават положителния имидж на тютюневата компания. Нещо повече, лансират я като част от решението на проблема с тютюнопушенето. Тук разследваме как с помощта на спонсорирано съдържание или събития, PMI постига смесване на привидно легитимни научни данни от медицински изследвания за тежките последици от тютюнопушенето и разумни заключения - вероятно направени от добронамерени изследователи, с манипулативни препоръки в услуга на нагреваемите тютюневи изделия (НТИ). Това се наблюдава както при организирането на събития от компании като „Арбилис“, така и в уж научни издания, които получават спонсориране от „Филип Морис“.

Контролът върху тютюна: „провал“?

В началото на лятото на юни 2023 г. на научна конференция, посветена на битката със зависимостите, фокусът на дискусията са вредните ефекти от тютюнопушенето. Само, за да се заяви, че нагреваемите тютюневи изделия са истинското и необходимо решение, като отхвърлите десетилетната борба с тютюна като „един провал“!

Събитието е широко отразено от портала Mediapool, в статия, вече разгледана в изследването ни на медийното отразяване на НТИ в Глава 1 на това издание. В нея се цитира доклад за вредата от цигарения дим, изнесен от д-р Рада Прокопова, началник на отделението по кардиология в Многопрофилна болница за активно лечение „Света Анна“ в София. След привидно точен отчет за негативните последици от цигарения дим (който причинява 40% от сърдечните заболявания, повишава холестерола с 24% и кръвното налягане с 31%), Прокопова препоръчва, ако не успеят да намалят броя на цигарите на ден, пушачите  „да преминат на бездимна алтернатива, която елиминира и пасивното пушене.“

Следва чуждестранен участник, професор Рувин Зимлихман, директор на Института за сърдечно-съдови изследвания към университета на Тел Авив. Според Mediapool, професорът цитира жестоките щети от тютюнопушенето по света - около 1 милиард пушачи, като посочи, че близо 50% от пушачите, прекарали инфаркт и 57% след инсулт, продължават да пушат. Изданието предлага директен цитат на Зимлихман:

„Да убедим тези хора да спрат е много трудно, те са заклети пушачи. Ние като лекари се провалихме в борбата с тютюнопушенето, след като броят на пушачите в световен план не спада. 1 млрд. пушачи - това е нашият провал. И сега очевидно трябва да се търси друго решение. Вече има различни бездимни алтернативи за намаляване на вредата - снус, електронни цигари, устройства за нагряване на тютюн.“

Ако сте чели внимателно, не може да не ви направи впечатление почти пълното съвпадение на изложените тук тезите с краткото програмно съобщение на сайта на PMI за „Намалена вреда“, което щателно анализирахме в Глава 1. Двамата говорители видимо развиват посланията на компанията, според които по-добрата алтернатива за пушачите е „намалената вреда“ от собствените и НТИ.

Популяризиране на посланията на индустрията

На 15 - 16 декември 2023 г. Арбилис провежда VI-та виртуална научна конференция за членове на Българския лекарски съюз (БЛС) на тема „Профилактика, диагностика и терапия в млада и зряла възраст“, която включва 50 минутна сесия за тютюнопушенето. С подкрепата на „Филип Морис“ – компанията е посочена като партньор на уебсайта на събитието.

Участник, който е практикуващ лекар пожелал самоличността му да не бъде разкривана, съобщи, че за пореден път събитието включвало много точна научна информация. Сред лекторите е проф. Борислав Георгиев – съосновател на „Арбилис“, който представя най-новите си изследователски открития за негативните ефекти на „пушенето от трета ръка“ – описвайки негативните последици от дима от конвенционалните цигари, който се натрупва в затворени помещения.

Разговорът плавно преминава към критика на електронните цигари – основната тема на събитието. След като изброява недостатъците им, лекторът завършва с ненатрапчивото предложение да се търсят по-щадящи алтернативи на конвенционалните цигари. „Изводът беше ясен, новите нагреваеми продукти са по-добри“, свидетелства участникът в събитието пред изследовател на „БлуЛинк“.

„Арбилис“ има опит в предаването на послания на специализирана научна и медицинска публика. Самодекларираната основна цел на компанията е: „повишаване на квалификацията на българските лекари” – чрез управление и изпълнение на проекти. От уебсайта на „Арбилис“ е видно, че тя не е академична или научна институция, а фирма, която търси печалба. Организирането на събитията и издателска дейност са изброени сред 3-те вида дейности на компанията. По-изненадваща е, че третата: туризъм. „Арбилис“ се оказва  туроператор и агенция, лицензирана от 2010 г., която предлага широка гама от възможности за бизнес пътувания.

В своя уеб профил компанията се хвали, че е „сред водещите компании, организатори на медицински обучителни форуми и корпоративни събития“ и „сред водещите издатели на медицинска научно-практическа литература – периодични медицински издания, учебници, сборници, монографии и др.“, като предоставя организиране на събития; издаване на книги/публикуване на статии; отдаване на техника под наем и „мейлинг“.

Последната услуга приканва към по-внимателен поглед. В графа „Мейлинг“ Арбилис обещава: „Чрез нас може да осъществите директна комуникация с медицински специалисти чрез физически и/или онлайн мейлинг – изпращане на пряко съобщение, реклама, др.“

Като свои партньори „Арбилис“ изброява „едни от водещите световни и български фармацевтични компании“. И се хвали, че: „Изтъкнати български медицински специалисти са лектори в организираните от нас форуми, автори в нашите издания и са част от редакционните екипи на периодичните ни списания“.

Освен това компанията се ангажира да спазва изцяло Етичния кодекс на Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА) при планирането, организирането и изпълнението на своята дейност.  Този факт е леко смущаващ, тъй като Арбилис не е нито член на тази асоциация, нито е фармацевтична компания.

По-внимателният поглед към текста на кодекса, достъпен онлайн , повдига допълнителни въпроси. Един от трите му основни ангажимента е „да осигурява акуратна, честна и обективна информация за лекарствените продукти, в съответствие с приетите в настоящия момент медицински и научни знания и опит, българското фармацевтично законодателство и подзаконовите нормативни актове и в съответствие с европейското законодателство и указанията на ЕГА (става въпрос за бившата Европейска генерична асоциация, в момента преименувана на Лекарства за Европа)“.  Колкото и благородно да звучи това обещание, нагреваемите тютюневи изделия, които са обект на настоящото разследване, не попадат по никакъв начин в определението за „лекарствени продукти“. Следователно популяризирането им не е предмет на етичния код, към който се придържа компанията.

Както се вижда от цитираната по-горе мисия на фирмата, „Арбилис“ е преди всичко комуникационен агент и организатор на събития. Въпреки че промотирането на фармацевтични продукти е значително регулирано от цитирания кодекс, нито тютюневите изделия – нагрявани или не – могат да се считат за „фармацевтични“, нито Арбилис ги произвежда по някакъв начин. Така че етичните разпоредби изглежда не се прилагат за дейността на компанията, за да ги рекламира.  В заключение, изглежда, че Арбилис не е ограничена от никаква морална саморегулация, извън заявената си основна цел да трупа пари.

Професионална съпротива

Михаил (името е променено, за да се защити поверителността на източника) е резидентен лекар, който присъства на конференцията за борба със зависимостите през юни 2023 г. Той чувства, че конференцията съдържа промоционално съдържание, което го тревожи. Според него е неуместно медицинските специалисти да се излагат на съмнителни твърдения, които не са категорично доказани от науката. „На практика те промотират използването на тютюневи продукти на лекарите, което е недопустимо“, коментира Михаил. Като млад медицински специалист, той намира за обезпокоително усещането, че се набират млади медицински професионалисти, които да лансират НТИ на пациентите си.

Не само Михаил се чувства така. Известният български пулмолог д-р София Ангелова неведнъж заклеймява въздействието чрез манипулативни тактики над медицинската общност. Тя е убедена, че всякакъв вид спонсорство от тютюневата индустрия компрометира интегритета на медицинските научни изследвания. И заема ясна позиция за нагреваемите и другите нови тютюневи изделия: „Няма безвредно пушене, независимо дали се пуши конвенционална цигара, бездимна, електронна или наргиле“, заявява Ангелова в интервю за Българска телеграфна агенция по повод Световния ден без тютюнев дим – 31 май 2023 г.

Наука на повикване

Много от броевете на списания „Наука кардиология“ и „Наука пулмология” съдържат статии, интервюта и други информационни материали, подготвени от PMI или публикувани с тяхна подкрепа. Така популяризирането на НТИ достига до медицинската и научна общност в България не само чрез залялите със спонсорирано корпоративно съдържание медии, но и през привидно академични източници. Тук разглеждаме няколко примера за това в издания, насочени към научната и медицинската общност и ще представим някои от по-често срещаните твърдения, циркулиращи сред медицинската и експертна аудитория.
Въз основа на задълбочен прочит на статии, публикувани между 2020 г. и 2022 г. в списанието „Наука кардиология“, проследяваме разпространението на тези твърдения и си поставяме въпроси от етично и професионално естество. Намерението е да проучим евентуалното въздействие на спонсорирано от индустрията съдържание върху обществени и регулаторни дебати, научен дискурс и цялостни резултати за общественото здраве. Проучихме редица уважавани източници на данни за учени и медицински специалисти, за да постигнем тази цел.

„Наука кардиология“ публикува в своя брой 5 на  от 2020 г. интервю проведено от PMI с д-р Жизел Бейкър, тогавашен директор за глобален научен ангажимент в компанията. Техническо съобщение, помескетно след текста, информира читателите, че материалът е компилиран със съдействието на PMI, но с цел публикуване и разпространение на научна информация, а не за рекламни и маркетингови цели, свързани с продукти, съдържащи тютюн или никотин. Изрично, и доста юридически, текстът предупреждава, че съдържанието на материала не е, и не следва да се приема като препоръка за продаване на продукти на PMI или свързани с нея компании, нито пък като препоръка или гаранция за продукти на компанията.

Защо е нужно всичко това? Елементарно, „Наука кардиология“ се разпространява сред медицински специалисти по кардиология и други области на медицината. Чрез него подвеждащите послания на тютюневата компания за „намалена вреда“ и „намален риск“ достигат до тях.
Но що за издание е „Наука кардиология“? При все че страницата за абонамент сочи отново към „Арбилис“, списанието се издава от фондация ”Академия-Кардиология”, която претендира да е „сред най-големите неправителствени организации с обект на дейност проблематиката на сърдечно-съдовите заболявания“. „Чрез запознаване на лекарите със съвременните методи за диагностика и лечение и на населението – с профилактичните програми, целим намаляване на болестността и смъртността от сърдечно-съдови заболявания“,  гласи представянето на изданието в интернет . Пак там се твърди, че тиражът му е 10 000 броя, и излиза на шесткратно годишно.

За начините, по които „Филип Морис“ използва научни издания, подсказва фактът, че абсолютно същото интервю с Бейкър е публикувано през 2022 г. и на сайта на Българска Болнична Асоциация (ББА) .  Тук уточнението към текста  указва, че публикацията е с подкрепата на „Филип Морис България“, а за верността на съдържанието отговарят авторите на съответните материали – т.е. в случая, самата тютюнева компания, която е посочена вместо автор.
ББА дефинира мисията си по следния начин: „Ние сме обединители на идеята за развитието на една по-добра Здравна система в България,...“ . Сдружението е отворено към всички лечебни заведения – за болнична и извънболнична помощ – независимо от собствеността – частна, общинска или държавна. Към момента членовете са 38.

Едно програмно интервю

Интервюто на д-р Жизел Бейкър е разделено на 8 части: „Какво представляват нагреваемите тютюневи изделия“; „Как действат тези продукти?“; „Нагреваемите тютюневи изделия същите ли са като електронните цигари?“; „По-безопасни ли са нагреваемите тютюневи изделия от цигарите?“; „Изложени ли са потребителите на нагреваеми тютюневи изделия на нови химически вещества?“; „ Среща ли се често използването на нагреваеми тютюневи изделия сред непушачите и младите хора?“; и последно – „По-нататъшни основания“.

По отношение на начина на действие на нагреваемите тютюневи изделия, интервюто твърди, че процесът на нагряване, за разлика от изгарянето, води до производство на аерозол, който съдържа никотин и „много по-ниски концентрации на вредни вещества в сравнение с обикновения цигарен дим“.
Според Бейкър, целта на новите нагреваеми тютюневи изделия е да „допринесат за по-добри здравни резултати на пълнолетните пушачи, които напълно преминават към тях, тъй като могат значително да намалят експозицията си на токсични вещества в цигарения дим, известни с това, че предизвикват заболявания, свързани с пушенето“. Това очевидно са по-детайлно разработени версии на познатите вече подвеждащи послания. И по-прецизно, ако се съди към препратката към единствения одобрен от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) лиценз за намалена експозиция, познат ни от глава 1.

Интервюто пряко възпроизвежда главната цел на на индустрията: въвеждането на „регулации, които вземат предвид относителния риск могат да помогнат с насърчаване на пълнолетните пушачи, които не спират да пушат, да преминат към по-добри алтернативи“. 

Настояване за „намалена вреда“

Първото изречение на друга обща публикация, публикувана в „Наука кардиология“ и „Медицински новини“  гласи: „Бездимните технологии за употреба на тютюн чрез нагряване могат да играят важна роля за намаляване на вредата от тютюна.“  Без да цитира източниците, публикацията преразказва три отделни проучвания, за да се стигне до удобното за тютюневата индустрия заключение, че  изводите от съвкупността от експериментални данни и данни от реалния живот, „са в посока, подкрепяща възможността за намаляване на вредата“. Същевременно текстът игнорира уместни въпроси на цитираните изследователи относно непълноти в доказателствата за намаляване на вредата, свързани например с моделите на ползване на конвенционалните цигари и НТИ. Тези пропуски подсказват липса на солиден научен подход и манипулативност, целяща да разпространи невярна информация сред медицинските специалисти в България.

“Медицински новини”, е специализирана новинарска платформа за лекари. Услугите, предоставяни от Medical News Ltd включват достъп до специализирана информация, достъп до специализирани медицински новини, достъп до образователни медицински материали, получаване на седмичен бюлетин с медицински новини и др. Мисията на Medical News Ltd. има за цел да създаде мрежа сред медицински специалисти в България, да им даде достъп до най-новата информация и да насърчи развитието на онлайн базирано медицинско обучение.1 Страничката на сайта, предназначена за рекламодатели, гласи: „Медийната група Medical News е комплексно решение, което Ви предоставя идеална възможност за достигане до здравните специалисти и техните пациенти като целева група“ ..

Друга статия по темата за НТИ поместена „с подкрепата на Филип Морис България“ в “Медицински новини“  е разпространен също и от  “Капитал” . Такова съвместно съжителство между медицински и бизнес сайт не съвсем неразбираемо. Макар насочен към преимуществено бизнес аудитория,  „Капитал“ - вече представен в Глава 2 - е поместил статията в периодичната си притурка Health, насочена предимно към здравни мениджъри и предприемачи.
Статия, озаглавена „Относителен риск - осигуряване на контекст за по-добро разбиране“4, експлоатира концепцията за относителен риск като научна мярка за извличане на рисков спектър за тютюнопушене. Направените твърдения имат за цел да разграничат тютюневите продукти един от друг: „Пълнолетните пушачи, които иначе биха продължили да пушат, трябва да имат достъп до ясна и коректна информация за научно доказаните по-малко вредни алтернативи на цигарите, които са налични благодарение на напредъка на науката и технологиите.“ Текстът е публикуван дословно в „Капитал“ , „Наука Кардиология“ , „Медицински новини“ , и на сайта на Българската болнична асоциация .

Въпреки че в статията ясно се посочва, че отказването от тютюнопушене е най-добрият вариант за здравето, рисковете, свързани с алтернативите без тютюнев дим, не са идентифицирани. Вместо това се позовава на изследване, което сочи „че емисиите от никотиновите изпарители (като електронни цигари) и продуктите за нагряване на тютюн съдържат канцерогенни вещества, но в много по-ниски концентрации от тези, установени в цигарения дим.“ Заключението озаглавено „уравнение за намаляване на вредата” гласи „колкото повече индивиди избират по-ниско рисковата алтернатива, вместо да продължат да пушат, толкова по-голямо ще е въздействието за намаляване на вредата за цялото население“.  Графиките, които са идентични във всички публикации, изобразяват спектър от рискове и оказват значително влияние върху променящите се схващания.

Заключения и препоръки

Това кратко аналитично сравнение на рекламни статии в популярни и научни медицински списания разкрива стратегия, използвана от тютюневата индустрия за разпространение на собствените независимо финансирани изследвания. Вместо да докладват за клинични изпитвания, проведени в България, периодичните издания и списания, насочени към аудиторията на практикуващи лекари, като Наука кардиология, Българска болнична асоциация и MedicalNews, допускат присъствие на публикации, спонсорирани от PMI, вместо да търсят текстове в реномирани медицински журнали с висок научен рейтинг.

Фактът, че идентично съдържание създадено от PMI, се разпространява безкритично както от претендиращи за научна достоверност издания, така и от ориентирана към бизнес аудиторията медия с претенции за качество като „Капитал“, сочи съпоставима липса на почтеност по отношение на научното съдържание, след демонстрацията ни на пълното незачитане към журналистическите професионални и етични стандарти в глава 2.

Включването на рекламно съдържание в свързани с медицината източници, особено когато те са специално компилирани и свободно разпространявани сред медицински специалисти, пораждат въпроси от етично естество. Както Наука кардиология, така и MedicalNews предлагат безплатни абонаменти за практикуващи лекари и студенти. При липса на какъвто и да е етичен и професионален контрол, публикуването на спонсорирано съдържание на твърдения за възможно намаляване на вредите за здравето без редакторска намеса, поражда опасения за конфликт на интереси сред учени и медицински специалисти, което води до убеждението, че това компрометира научната комуникация.

Несъответствието в знанията и информационното пространство сред експертната аудитория, както и широката общественост налага внимателно проучване и контрааргументация, които могат да очертаят пълната картина на процеса и надеждността на изследванията, финансирани от индустрията. Поради редица въпроси, най-важният от които е финансирането на частни медии, някакъв вид възмездие и решение на проблема са спортни в сегашното положение в страната.

На основа на известните факти, медицинските и научни общности в България изглежда са специално насочени към популяризирането на нагреваеми тютюневи изделия. Това включва твърдения, че те са по-малко вредни или представляват по-малък риск от конвенционалните цигари и следователно могат да се разглеждат като част от решението на пристрастяването към тютюна. Понякога твърденията дори предполагат, че нагреваемите тютюневи изделия са по-добър вариант от предишните стратегии за контрол на тютюна, които са били обявени за „неуспешни“.

Медицински специалисти и експерти, които внушават, че нагреваемите тютюневи изделия са „по-малко вредни“, „част от решението“ и т.н., говорят на събития, спонсорирани или финансирани от PMI. Положителна новина е реакцията на независими медицински специалисти, които изразяват етични и научни опасения относно тези спонсорства и изявления. Това говори за все още съществуващи рефлекси за опазване на интегритета в медицинските среди, които следва да се насърчават и култивират.

Може би в отговор привържениците на подвеждащите твърдения в полза на нагреваемите тютюневи изделия, изглежда са заели по-сдържана позиция. Това включва постепенно поставяне под съмнение на други съществуващи методи и политики за контрол на тютюна, за да се стигне до „заключението“, че нагреваемите тютюневи изделия причиняват най-малко вреда и следователно трябва да се разглеждат като част от решението.

Д-р Маша Гавраилова, старши експерт по политиката в коалицията „За живот без тютюнев дим“, препоръчва следните мерки за справяне с проблема с разобличаването на медицинската и научна общност чрез манипулативни изявления от тютюневата индустрия:

● Активно информиране на обществото и научните среди за проблема, включително разобличаване на съмнителни научни твърдения и открития от изследователи, които получават финансиране или други форми на подкрепа от тютюневата промишленост.
● Държавните институции трябва да бъдат задължени да отхвърлят констатациите от изследвания, спонсорирани от индустрията.
● Целенасочена техническа и финансова подкрепа за създаване на условия за независими от тютюневата индустрия изследвания и анализи на употреба на тютюневи изделия – нагреваеми или не. Подкрепа от този вид трябва да бъде обвързана с високо ниво на академичния и научен  принос на резултатите, потвърдено убликации във високорейтингови независими от индустрията научни списания.
● Необходимо е да се засилят процедурите за партньорска проверка в българската наука, за да се премахне платеното научно пристрастие и да се направи неприемливо в академичната среда.
● Важно е да се информира, включи и мотивира Българският лекарски съюз и други професионални сдружения и организации на медицински специалисти да предприемат действия срещу ненаучна информация, споделяна с и от техните членове.

 


  Arbilis, Events, https://events.arbilis.com/?p=12227   
  Truth Initiative (Инициатива за Истина). (20.12.2019). Как Big Tobacco се опитва да промени своя имидж и да защити печалбата си за сметка на общественото здраве. [Английски език].  https://truthinitiative.org/research-resources/tobacco-industry-marketin....
  VI научна конференция „Профилактика, диагностика и терапия в млада и зряла възраст“. Арбилис. 15-16.12.2023. Уебсайт. https://arbilis.com/magazin/vi-nauchna-conferencia-mlada-zryala/
  Арбилис.  https://arbilis.com/usluga/meyling/.
  Арбилис.  https://arbilis.com/za-nas/.
  Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФарма). Етичен кодекс на БГФарма.  https://bgpharma.bg/userfiles/file/Etichen_kodex_BGPharmA.doc.
  Пеева, Д. (31.05.2023). Няма безвредно пушене, независимо с какво устройство, каза пулмологът д-р София Ангелова. Българска Телеграфна Агенция.  https://www.bta.bg/bg/news/bulgaria/465419-nyama-bezvredno-pushene-nezav....
  Наука кардиология. За нас. Уеб стнраница. https://bg-cardio-fondation.com/about/
  ББА - Българска Болнична Асоциация, (10.01.2022), Намаляване вредата от тютюна. https://bba-bulgaria.com/namalyavane-vredata-ot-tyutyuna
  Мисия. ББА. Уебстраница. https://bba-bulgaria.com/misia
  Наука кардиология, (2022), Данни от реалния живот – Системи за нагряване на тютюн (СНТ), Брой 3 на стр.142. София.
  MedicalNews, (10.08.2022), Данни от реалния живот – Системи за нагряване на тютюн (СНТ), Категории: Топ избрано - https://medicalnews.bg/2022/08/10/%d0%b4%d0%b0%d0%bd%d0%bd%d0%b8-%d0%be%...
  Контакт за реклама. Медицински новини. Уеб страница https://medicalnews.bg/advertise/
  Medical News, (09.05.2022), Подобрение в 8 биомаркера за сърдечно-съдови, респираторни заболявания или рак при замяна на пушенето на цигари с бездимни алтернативи - https://medicalnews.bg/2022/05/09/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D...
  Капитал. (2020) Мащабно клинично проучване с 984 души в САЩ показа: Подобрение в 8 биомаркера за сърдечно-съдови заболявания, респираторни заболявания или рак. https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/zdraveopazvane/2023/05/31/44...
  Капитал. (декември 2021 г.) Относителен риск. Health (притурка). Стр. 94-95. Икономедиа. София.
  Наука кардиология, (2021), Относителен риск - осигуряване на контекст за по-добро разбиране, брой 5, на стр. 246-248.  София.
  MedicalNews, (04.11.2021), Относителен риск. https://medicalnews.bg/2021/11/04/%d0%be%d1%82%d0%bd%d0%be%d1%81%d0%b8%d....
  Българската болнична асоциация, (13.06.2022), Относителен риск - https://bba-bulgaria.com/otnositelen-risk .

 

Повече за проблема

„БлуЛинк“ и коалицията „За живот без тютюнев дим“, на която сме член, не за първи път повдигат въпроса за намесата на тютюневата индустрия – вече еволюирала по-скоро до никотинова индустрия – в българското общество, пациентските организации, средите на учените, тютюневите общини, университетите, НПО и парламентарните скамейки, където се взимат решения за здравето ни. Примери за такъв тип вмешателство могат да се открият в докладите ни от 2021 и 2022 г. „Токсична зависимост“ и „Фокусът с нагреваемите тютюневи продукти в медиите“. За съжаление, тези примери не стихват и изглежда, че връзките на „Филип Морис“ с обществеността през 2023 г. са все така здрави и все така в своя хабитат, когато са в българския печат.

Настоящата статия е публикувана с подкрепата на „Коалиция за живот без тютюнев дим“ с помощта на грант от Vital Strategies. Съдържанието е отговорност на авторите и по никакъв начин не отразява позициите на донорите.

Сподели