ИИ прави избори

В тази решаваща година, в която гражданите на 72 страни са призовани да отидат до урните, за първи път изкуственият интелект (ИИ) е толкова развит и достъпен, че да ни изправи и на практика пред опасностите за демокрацията, които дълго време тлееха в общественото съзнание само като опасения. След ноември 2022 г., когато компанията OpenAI пусна инструментите за генериране на текстово и визуално съдържание Chat GPT и DALL-E, секторът преживя бурно развитие, което като че ли хвана неподготвени много държави. Инициативните играчи на политическата сцена и техните поддръжници се ориентираха бързо как могат да всяват разединение, объркване и откровена дезинформация чрез създаването на фалшиви снимки, видео и аудио материали. Информационната суматоха се случва не без помощта на социалните мрежи, чиято липса на адекватен контрол доби пословична известност.

Докато на европейско ниво законът за ИИ беше въведен едва през юли 2024 (а ще влезе напълно в сила чак през 2026 година), Южна Корея забрани използването на генеративен ИИ в предизборната кампания. В края на 2023 година Сеул прие забрана за използването на генерирани с ИИ материали 90 дни преди изборите, а присъдата при нарушения предвиждаше 7 години затвор или глоба от 50 милиона южнокорейски вона (около 37 хиляди долара). „Най-притеснителният вариант би бил разпространението на фалшиво видео, злепоставящо някой кандидат, ден преди изборите. Тогава нито пресата, нито правителството няма да имат време да проверят автентичността му, преди гласоподавателите да са се запътили към урните“, коментира председателят на базираната в Сеул неправителствена организация „Международна етична асоциация за изкуствения интелект“. Въпреки законовите мерки южнокорейската Национална избирателна комисия е установила 129 нарушения от 29 януари, когато законът е влязъл в сила, до 16 февруари 2024 г.

Съдържание, което руши доверието

Европейската неправителствена организация AI Forensics, която е наблюдавала предизборната кампания във Франция, е открила 51 случая на използване на генерирани с ИИ визуални материали в социалните мрежи. Този тип образи са заемали значително място в кампанията на националистическите партии, но не са носили означения за произхода си, сочи доклад. Според организацията липсата на прозрачност при използването на генерирано съдържание подкопава общественото доверие и показва необходимостта от по-строги правила за модериране на съдържанието. Що се отнася до използването на генеративен ИИ по време на избори, групата е убедена, че са необходими по-категорични европейски политики за опазване на демокрацията от посегателства.

Друг технологичен аспект, който глобалната неправителствена организация Reset Tech изследва още по време на президентските избори през 2022 година, са алгоритмите, по които работят търсачките и препоръчаното съдържание в социалните платформи. Проучването показва, че видимостта на кандидат-президентите невинаги е отразявала реалната им популярност. Като пример се посочва численото превъзходство на онлайн поддръжниците на крайнодесния кандидат Ерик Земур, който събра едва 7% от гласовете на първия тур от изборите през април 2022 г. За впечатляващото онлайн присъствие на Земур в 12-те месеца преди изборите са били използвани различни тактики, включително координирано неавтентично поведение.

Неправителственото издание Rest of World също се е заело да следи случаите на подпомогнати от генеративния ИИ фалшификации в предизборните битки през 2024 г. Докато в Индия напредналата технология като че ли е била използва предимно за създаване на съдържание със забавен характер, в Мексико и Венецуела генеративният ИИ често е служел за метален бокс в предизборния мач. Сред изброените случаи фигурират опити за подвеждане и оклеветяване - такова е изфабрикуваното видео, показващо как висш венецуелски военен признава загубата на дългогодишния президент Николас Мадуро, както и това, в което Мадуро казва, че би уважил победата на опонента си Едмундо Гонсалес.

В Мексико е бил разпространен фалшив аудио запис, в който кандидатът за губернатор на Морелос Маргарита Гонзалес „предлага“ гласоподавателите да бъдат заплашени с лишаване от социалните програми в мексиканския щат, ако не гласуват за нея. Амбициозен опит за измама е и видео в ущърб на Гонсалес, носещо логото на британската медия Би Би Си. Удар по репутацията на кандидат-президента Сочитъл Галвес пък, бе публикуването на манипулирана снимка как развява обърнат мексикански флаг.

Находчив опит за повлияване на президентския вот, впечатлил дори платформата за киберсигурност Microsoft Threat Intelligence, е бил направен в Тайван два дни преди президентските избори през януари 2024 г. Тогава е разпространено фалшиво видео, в което оттеглилият се от надпреварата милиардер и основател на компанията „Фокскон“ Тери Гоу подкрепя Хоу Юи – кандидат от партията „Гоминдан“, която радетелства за поддържане на тесни връзки с Китай. Бързата реакция на „Ютюб“ е предотвратила мащабното разпространение на видеото, а резултатът от изборите показва, че то не е повлияло на вота.

В САЩ изкуственият интелект също бе впрегнат за политически цели – с фалшива телефонна кампания от името на президента Джо Байдън гласоподавателите в щата Ню Хемпшир бяха призовани да не гласуват на първичните избори през януари 2024 г. Платформата за проверка на фактите на френската информационна агенция АФП също свидетелства за значителното използване на подвеждащи тактики в предизборния период в САЩ. В социалните медии беше разпространена подправена снимка на демократическите кандидат-президент Камала Харис и кандидат-вицепрезидент Тим Уолз пред плакат на „Американските комунистически революционери“. Това се случи в разгара на предизборната кампания, в която републиканският кандидат-президент Доналд Тръмп обвини Харис в радикализъм и комунизъм. Самият Тръмп също прояви завидна технологична инициативност в желанието си да подсили посланието.

Въпреки че засега естественият интелект успява да изобличи намесата на изкуствения в изборния процес, недобросъвестното му използване може да нанася щети по още много други начини. Докато ангажира ценни човешки сили за проверка на автентичността и създава объркваща шумотевица в общественото пространство, бомбардирането с фалшификати не само поражда атмосфера на несигурност, но и отвлича вниманието от социално значимите теми и зрелия политически дебат. И в тази битка ролята на пазители на демокрацията е отсъдена на учените, журналистите и гражданското общество.

 

 

За да продължаваме да подкрепяме използването на интернет за конструктивен обмен на мнения и анализи за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация,  гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, имаме нужда от самостоятелност. За да подкрепите Мрежата за гражданско действие BlueLink.net, направeте дарениe тук  за фондация „БлуЛинк“. Повече за мисията, визията и дейностите на "БлуЛинк" може да научите тук.

Сподели