Строят магистралата извън дефилето, реши Бернската конвенция. МОСВ и зелените - съгласни!
Извън Кресненското дефиле да се построи автомагистрала "Струма" препоръча на 6 декември 44-ият Постоянен комитет на Бернската конвенция. В рядко срещано единодушие МОСВ и природозащитници, участвали в заседанието в Страсбург, потвърдиха решението и си размениха уверения в готовност за сътрудничество.
"С днешното решение изграждането на източното трасе ще може да започне в най-близко време и така ще позволи извеждането на трафика от Кресненското дефиле," съобщи МОСВ. Петко Цветков, председател на СДП БАЛКАНИ, участвал в заседанието, коментира: „Това е решение в правилната посока. Но за да бъде изпълнено, е нужна ясна политическа воля и интензивна работа от страна на българското правителство и Европейската комисия.“ Най-горещи поздравления за постигнатото за Кресна в Страсбург на сесията на Бернската конвенция изрази и съпредседателката на партия "Зелено движение" и бивш зелен Народен представител Даниела Божилова. Тя осъди атаките срещу природозащитниците и продължаващите и до момента преднамерена злостна дезинформация от страна на компрометирани издания-бухалки.
Трафикът - извън дефилето
МОСВ съобщава, че "с днешното решение изграждането на източното трасе ще може да започне в най-близко време, което ще позволи да бъде изведен трафикът от дефилето и ще се намали натискът върху дивите животни."
МОСВ заявява дословно следното:
"По-конкретно, по искане на жалбоподателя, Постоянният комитет препоръчва паралелно с изпълнението на източното платно (от Кулата към София) да бъдат извършени проучвания при какви условия второто платно, което ще осигури транспортното направление от София към Кулата, може да бъде изпълнено успоредно на първото при минимално засягане на местообитанията и видовете, предмет на опазване в защитените зони. В извършването на това проучване следва да се включи екип с необходимата екологична експертиза, с която да подпомогне изготвянето на оптимални технически решения."
"В резултат от прилагане на този подход следва незавършеният участък на автомагистрала „Струма“ да се осъществи по две нови платна, а преминаващият през дефилето път да остане като дублиращ", уточняват от ековедомството, ръководено от инж. Петър Димитров (на снимката долу). Тази формулировка представлява решителен отказ от досегашните намерения да се строи едното платно на магистралата по трасето на съществуващия международен път в дефилето.
Съвместна подкрепа за магистралата
В свое прессъобщение от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, чиито представители са участвали в задеданието, обелязват, че взетото решение от Комитета е предложено съвместно от представителите на правителствената делегация и неправителствените организации – жалбоподатели. Същевремонно от МОСВ пишат, че "за да се осигури участието на заинтересованите страни в процеса, Постоянният комитет препоръчва да бъде активизиран диалогът с тях и те да бъдат включени в следващите етапи на развитие на проекта, съобщава МОСВ. "По този начин ще се гарантира, че съображенията за опазване на местообитанията и видовете ще бъдат отчетени".
Съдействие от страна на НПО, за да може магистралата в цялост да бъде построена до 2030 г., но при условие, че се спазват решенията на Бернската конвенция, европейското и националното законодателство, предложи Андрей Ралев, представител на мрежата „Банкуотч“. Според природозащитниците, решенията включват:
• Признание за нуждата да се изгради източното трасе на магистралата извън Кресненския пролом (посока на движение Кулата-София) – колкото е възможно по-бързо;
• Изискването спешно да се проектира и изгради до 2030 г. и второто западно платно на магистралата (посока София – Кулата) извън Кресненския пролом, като то да бъде бързо проектирано до технически проект успоредно и непосредствено до източното платно;
• Окончателно да отпадне варианта западното платно да минава по сегашния път през Кресненският пролом, а този път да функционира само като допълващ локален път на магистралата;
• Обхода на град Кресна – да се разглежда единствено, като дял от допълващия локален път;
• Спешно да се изготви нов ОВОС на алтернативата – двете платна извън Кресненския пролом;
• Да се изготви пътна карта със срокове за изпълнение на всички тези решение, за да бъде завършена до 2030 г. магистралата в цялост – двете платна извън Кресненския пролом.
• Българското правителство, с подкрепата на Европейската комисия, да създаде политически гаранции за изпълнение на тези решения и да издаде съответните правно-обвързващи решения.
Кресна остава под наблюдение
Според Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, решението оставя случая като „потенциално досие“ под постоянно наблюдение и през 2025 г., като страните са призовани да докладват още през февруари 2025 г. Ако срокът 2030 г. за довършване на магистралата не бъде спазен, България рискува да загуби и върне досегашното финансиране от Европа за нейното строителство. Прессъобщението на МОСВ също информира, че Постоянният комитет на Бернската конвенция е оставил досието за автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле като "възможен файл".
Известно неразбирателство продължава да съществува относно валидността на оценка за околната среда на магистралния проект, издадена през 2017 г. "Както ЕК, така вече и Бернската конвенция, припознават, че всички бъдещи стъпки трябва от една страна да отчитат стабилността на административните актове като същевременно се гарантира, че се предприемат всички мерки за опазване на засегнатите местообитания и видове. Позицията беше заемана от българските власти от години", припомнят от МОСВ.
Според Андрей Ковачев (на снимката горе), обаче, законното и адекватно решение е да се проведе експресен нов ОВОС, който да завърши за 4 до 6 месеца максимум. Новият ОВОС трябва да разгледа и одобри единствено варианта с двете посоки на движение извън Кресненския пролом, като отмени старото решение. В новото решение трябва да се мотивира ясно защо отпадат другите две алтернативи – пълния тунел и варианта Г10,5, в който едното платно на магистралата остава по сегашния път през пролома.
Искрено се надяваме, че правителството ще разбере това и ще включи такъв нов спешен ОВОС с ограничен обхват, включващ само една алтернатива за двете посоки на движение извън пролома, в „пътната карта“, която е нужно да се одобри сега след решението на Берн, заяви Ковачев. В противен случай България рискува да загуби финансирането от ЕК за изграждане на източното платно, както и възможни заеми от международни банки за строителството му, предупреди природозащитникът, който е сред дългогодишните тъжители.
Пълна информация за решенията на Комитета на Бернската конвенция може да намерите на страницата на Комитета тук.
По темата работи и Иван Куцаров от екипа на БлуЛинк.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.