Да отхвърлим регламента за чат контрол - той не пази децата, а погубва човешките права!

Предложението за регламент за ChatControl не пази децата от сексуални предстъпления, но за сметка на това въвежда тотален контрол над личната кореспонденция на гражданите. С този аргумент фондация “БлуЛинк” настоя България да промени досегашната си позиция и да гласува против него на 10 октомври. Позицията на БлуЛинк съвпада с тази на "Електронна граница" - водеща правозащитна организация в дигиталната среда.
В писмо до министъра на вътрешните работи Атанас Илков, управляващият редактор на “БлуЛинк” Павел Антонов посочва, че заявеното от предложението за Регламент за определяне на правила за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца, известно още като ChatControl, намерение за “борба със сексуалните посегателства срещу деца в Интернет” (CSEM досие) е нереалистично. Вместо това, предложеният регламент въвежда задължителна проверка на видео съдържание и снимки, приложени с отслабване на шифроването “от край до край” на всички потребители на електронните услуги в Европа.
Фондация “БлуЛинк” е регистрирана в обществен интерес, с мисия да насърчава стратегическото използване на информационните технологии от гражданското общество за опазване на околната среда, демокрацията и основополагащите ценности не обединена Европа - включително осигуряване на безопасна и здравословна среда на децата, подчертава Антонов. “Но предложеното европейско законодателство нито постига тези цели, нито пък предпазва ефективно децата от сексуална и друга експлоатация в интернет”, пояснява той.
Напротив, под прикритието на инак благородния мотив за защита на децата, се прави опит за въвеждане на тотален контрол на личната кореспонденция и личния живот. Предложението нарушава неприкосновеността на личния живот, основните човешки права и е предпоставка за лоши практики, които в допълнение могат да застрашат фирмени, държавни и военни тайни.
То изисква от потребителите на масови комуникационни приложения като Whatsapp, Signal, Viber и други подобни - чрез които комуникират масово и конфиденциално все повече хора в България и Европа, да се съгласят снимки и видео в тяхната кореспонденция да бъдат обработвани и разглеждани чрез неясен механизъм от частен субект, като условие за използване на услугата.
Това не е валидна форма на съгласие, а е по-скоро форма на принуда, според GDPR, Хартата за основни права на ЕС и други рамкови документи. За да изпълнят такова условие, доставчиците на електронни услуги, използващи шифроване от край до край, ще трябва да отворят много врати за неоторизиран достъп към личната кореспонденция, фирмени, военни и държавни тайни.
Жертви на сексуално насилие многократно са подчертавали голямото значение на каналите за поверителна комуникация. Въвеждането на автоматизирано наблюдение в реално време би ги лишило тъкмо от безопасни катали за обмен на информация и поверителна комуникация с адвокати и терапевти. Това важи в голяма степен и за децата, за чиято безопасност уж се грижи предложеният аргумент.
Сканирането за проверка, извършвано без съдебна заповед и от частни субекти, презюмира виновност за всеки европейски потребител до доказване на противното, подчертава Антонов. Предложението е в нарушение на чл.7 на Хартата на основните права на ЕС, където е записано, че всеки има право на зачитане на неговия личен и семеен живот, жилище и комуникации. Според решение на Европейския съд постоянният и общ автоматичен анализ на частни комуникации нарушава основните права (дело C-511/18, пар.192).
Ето защо мрежата за гражданско действие “БлуЛинк” апелира към МВР България да преразгледа настоящата ни позиция и да отхвърли предложението за Регламент в последващо гласуване. МВР играе ключова роля в оформянето на позицията на държавата по предложеното европейско законодателство, е неефективно поради политическата криза. При положение, че не е проведено обществено обсъждане по този съществен за човешките права въпрос. С досегашната позиция на страната ни дава възможност на чуждестранни технологични гиганти като Apple, Mета и Gmail, да сканират съдържането, което обменят помежду си гражданите, посочва Антонов.
За да продължаваме да подкрепяме използването на интернет за конструктивен обмен на мнения и анализи за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация, гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, имаме нужда от самостоятелност. За да подкрепите Мрежата за гражданско действие BlueLink.net, направeте дарениe тук за фондация „БлуЛинк“. Повече за мисията, визията и дейностите на "БлуЛинк" може да научите тук.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.