Газови асоцииации зоват за отговорна и фактологична обществена информация. Прави са!

За професионализъм и отговорност при комуникацията с обществеността в кризисни моменти се застъпват в открито писмо днес Българска асоциация „Природен газ“ (БАПГ) и Българска газова асоциация (БГА). Споделям го в информационната мрежа на BlueLink.net, тъй като засяга проблеми от фундаментално значение за мисията ни да способстваме за обмен на достоверна, научно-обоснована информация сред гражданското общество, с помощта на дигиталните технологии. Освен това като мрежа, подкрепяща опазване на природата и климата, не ни се случва често да установим единомислие с представители на едрия бизнес, свързан с изкопаеми горива, към когото представляват двете асоциации.
И все пак случаят е такъв. Отнася се до трагичния инцидент на 24.01.2025 г. , при който в гр. Банкя избухна къща, загинаха хора и беше увредено имущество.
В откритото писмо днес Изпълнителният директор на БАПГ Мария Кръстева и Пламен Павлов, Председател на БГА, точно оценяват важността на професионализма и отговорността при комуникацията с обществеността в кризисни моменти. Такава загриженост е в основата на мисията и действията ни като гражданска мрежа за информация, анализи и действие вече повече от 25 години. За съжаление през този период твърде често сме се натъквали на безотговорност и потъпкване на професионализма в името на икономически и политически печалби и власт. И твърде рядко - на разбиране и подкрепа от бизнеса и неговите представители.
Авторите изразяват тревога, че още преди да са налице резултати от разследването, различни институции вече правят предположения относно причините за конкретния инцидент, насочвайки обвинения, без това да бъде основано на обективни факти в хода на разследването на компетентните органи. Така е, правят го от години, все по-често и безнаказано. А медиите тиражират твърденията им, все по-безкритично.
По този начин не само нарушават принципа на невиновност до доказване на противното, но и въздействат върху хода на следствените и евентуални съдебни действия. Като междувременно подвеждат обществото и гражданите относно реалните причини за този и много други опасни за обществената сигурност и здраве инциденти и процеси.
Освен, че - както пишат Кръстева и Павлов - създава ненужно напрежение и подкопаване на доверието - в случая в природният газ, което подкопава бизнес интересите на техните членове, този подход поставя под сериозен риск самата възможност на обществото да бъде информирано. Хората няма как да разберат реалните причини за рисковете, на които са изложени, и - съответно - не могат да изискат приемането на политики и действия за предотвратяването им.
Така те няма как да знаят за съществуващите пропуски в нормативната уредба - в случая, свързани с контрола и техническото обезпечаване на газовите инсталации, които БАПГ и БГА твърдят, че са идентифицирали. И - съответно - няма как да изискат подкрепа от политиците за предложените от тях регулаторни промени за ясно регламентиране на правата и задълженията на засегнатите страни.
Нямам претенция да съм запознат и да мога да оценя по същество и достойнство въпросните предложения. Проблемът е, че за съжаление така стоят нещата в много други области, които засягат както обществения интерес и сигурността и здравето на гражданите, така и разнообразни легитимни бизнес интереси. Хората все по-трудно могат да научат за рисковете при употреба на тютюн, алкохол, индустриални храни, пластмаси и други материали, съдържащи химикали. Политици, платени комуникатори и медии усърдно ги подвеждат, лансират недоказани и откровено лъжливи хипотези. Отговорността се отрича и прехвърля от "болната глава" на здравата, често с основната цел да не се задегнат съществуващи печалби и властови позиции.
В този случай с газовата индустрия се оказваме съюзници. Така както нейните асоциации са ангажирани с насърчаването на безопасността и устойчивостта на газовия сектор, ние като граждански застъпници отстояваме обществено-отговорна масова комуникация - както в традиционните медии, така и в дигиталната информационна среда, която е напълно незащитена от дезинформация и манипулация. Като част от реализирането й, анализираме тенденциите, обучаваме журналисти и ангажираме гражданска подкрепа за обществено-отговорна масова комуникация, основана на безспорни факти, достоверни и научни източници, отделени ясно от изразените мнения и коментари, и задължително търсене и представяне на мнение/обяснение на засегнатата страна.
ПЪЛЕН ТЕКСТ НА ОТВОРЕНО ПИСМО
от
Българска асоциация „Природен газ“ и Българска газова асоциация
Българска асоциация „Природен газ“ (БАПГ) и Българска газова асоциация (БГА) като професионални организации, представляващи газовия сектор в България, изразяваме дълбокото си съжаление във връзка с трагичния инцидент в гр. Банкя на 24.01.2025 г. Вярваме, че е от съществено значение да представим своята позиция по случая и да подкрепим усилията за неговото обективно отразяване.
На първо място, бихме искали да подчертаем важността на професионализма и отговорността при комуникацията с обществеността в подобни кризисни моменти. С тревога наблюдаваме как още преди да са налице резултати от разследването, различни институции започнаха да правят предположения относно причините за инцидента, насочвайки обвинения към газовата инсталация и инфраструктура, без това да бъде основано на обективни факти в хода на разследването на компетентните органи. Категорично се обявяваме против подобен подход, тъй като се създава ненужно напрежение и се подкопава доверието в един доказано надежден енергоизточник, какъвто е природният газ. Докато не се установят безспорни факти, всички изводи и твърдения остават в сферата на спекулациите и призоваваме публичното говорене да бъде съсредоточено върху известни към настоящия момент обстоятелства.
Обръщаме внимание, че природният газ е един от най-безопасните, екологични и икономически ефективни източници на енергия. Той отговаря за около една четвърт от общото енергийно потребление в Европейския съюз, като е основен енергоизточник за битово отопление от десетки години. В България активната битова газификация започва в края на миналия век, като към момента има над 150 000 битови и индустриални клиенти. Инцидентът в Банкя, ако евентуално се окаже свързан с газова авария, ще бъде първият подобен случай в историята на газовия сектор в България. Този факт сам по себе си ясно говори, че подобен случай ще бъде прецедент и свързан с извънредни обстоятелства. Твърдения без доказателства, че той има пряка връзка с газовата инсталация или свързаната газова инфраструктура, са некоректни на този етап. Освен това, такива необосновани изводи са крайно вредни, тъй като накърняват имиджа на сектора и предизвикват необосновано безпокойство сред потребителите.
По мнението на много от специалистите на нашите членове, дори в случай на изтичане на газ в сградни помещения, този размер на щетите, какъвто виждаме при инцидента в Банкя, не би трябвало да се получи при нормално проектирана и изпълнена сградна инсталация.
Освен вече наличните данни от газоснабдителното предприятие, които категорично показват, че разходомерът не е отчитал потребление в обекта от 22.01.2025 г., Държавната агенция за метрологичен и технически надзор излезе с категорична позиция, според която подобен инцидент не би могъл да бъде причинен от природен газ. Призоваваме компетентните органи да продължат своето разследване обективно и задълбочено, за да установят истинските причини за случилото се.
Независимо от горното, напълно естествено инцидентът поражда поредица от въпроси относно ефективността на действащата нормативна уредба. Техническите изисквания за устройството и експлоатацията на основните елементи на газопреносните мрежи се определят в съответствие с действащото законодателство. Настоящата нормативна уредба ясно регламентира, че задълженията за извършване на периодични технически прегледи са на ползвателите на системата. Газоразпределителните компании нямат правно основание по безспорен начин да взимат решение за временно спиране на газоподаване към клиенти без извършен периодичен технически преглед.
От Българска асоциация „Природен газ“ (БАПГ) и Българска газова асоциация сме идентифицирали съществуващите пропуски в нормативната уредба, свързани с контрола и техническото обезпечаване на газовите инсталации. В резултат на това сме предложили конкретни промени, включително и през изминалата година, с цел ясно регламентиране на правата и задълженията на засегнатите страни - газоразпределителни дружества, лицензирани дружества по технически надзор, държавни институции и потребители, които се надяваме да бъдат възприети от отговорните институции.
Като организации, силно ангажирани с насърчаването на безопасността и устойчивостта на газовия сектор, ще продължим да работим активно за подобряване на нормативната уредба и засилване на контрола върху всички аспекти на газовата инфраструктура. Нашият основен приоритет остава гарантирането на безопасността и доверието на обществото в природния газ като сигурен и екологичен енергиен източник. Затова призоваваме да се търси експертността в публичното говорене без тиражиране на спекулации и да се изчакат разследващите органи да си свършат работата и да се изяснят всички факти и обстоятелства относно причините, довели до този инцидент.
Като секторни организация в газовия сектор, БАПГ и БГА изразяваме своята готовност да предоставим пълно съдействие на компетентните органи с предоставяне на експертиза и технически ресурси, тъй като ясно се очертават дефицити в тази посока. Вярваме, че чрез обединяване на усилията на институциите и сектора ще се гарантира обективното разкриване на причините за инцидента, които по наше убеждение излизат извън пределите на природния газ, и затова апелираме да не се прехвърлят недоказани твърдения към газовия сектор.
С уважение,
Мария Кръстева , Изпълнителен директор, а
Българска асоциация „Природен газ“
Пламен Павлов , Председател на Българска газова асоциация
Подкрепете "БлуЛинк"!
За да продължаваме да насърчаваме използването на интернет за конструктивен обмен на мнения и анализи за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация, гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, имаме нужда от самостоятелност. Подкрепете мисията и работата на"БлуЛинк" като направите дарениe тук за едноименната фондация. Повече за мисията, визията и дейностите на "БлуЛинк" може да научите тук.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.