Право на вода
Над 414 населени места са с обявен режим на водоснабдяване чрез заповед на кметовете, съобщиха на пресконференция от Зелено Движение. Това засяга повече от 420 000 жители в 105 общини в България. В същото време, още 140 други населени места с 84 000 жители имат трайни проблеми с доставката на вода.
Инж. Тома Белев, съпредседател на зелената политичеста сила, и бившият вицепремиер за климатичните политики и министър на околната среда Борислав Сандове, представиха задълбочено проблема с водоснабдяването пред журналисти. Сандов е сред съучредителите на Коалиция за климата - България. Двамата дългогодишни природозащитници препоръчаха 12 стъпки за преодоляване на дефицита на питейна вода. Заради липсата на създадена система информацията постоянно се обновява и няма точна цифра на засегнато население.
Осигуряването на справедлив достъп до чиста питейна вода в България е изправено пред няколко значителни предизвикателства, включително недостиг на вода, лошо качество на водата, разпокъсано управление на водите, загуби на вода по водоснабдителната система, недостатъчно прилагане на законодателството и въздействието на изменението на климата. Тези проблеми изискват координирани усилия от страна на правителството, местните власти, гражданското общество и бизнеса за разработване и прилагане на устойчиви решения, които зачитат основното човешко право на вода за всички граждани.
В България има над 8205 водоизточника, като само около 30% от тях имат санитарно-охранителни зони. 4117 са разрешителните за ползване на води за питейно-битови цели, издадени на ВиК операторите, което е около половината от водоизточниците. В същото време определените Санитарно-охранителни зони има само на 2478 източника за питейна вода.
Основна причина за необявеното на Санитарно-охранителни зони е свързана с това, че част от тях са с размита отговорност – водят се на ВиК или общини. Това води след себе си недостиг и създава предпоставки за криза. Зелено движение предлага промени в закона за водите, които да засилят контрола. Повечето места, засегнати от режим на водата, нямат свои собствени водоизточници
Друг аспект е влиянието на горите. Докато старите гори (над 80 годишна възраст) спомагат за водоизточниците, то младите гори се нуждаят от 35-40 години за да постигнат нулево влияние и впоследствие да подпомагат процеса. Зелено движение предлага бърза и спешна промяна в Закона за горите, които да прекъснат практиката да се секат старите гори в критични зони.
В България има изключително сериозен проблем в изчисляването на загубите от вода
Към днешна дата се губи огромно количество вода по различни причини, информират от Зелено движение. Цифрата е неясна, тъй като няма измервателни уреди по цялото трасе – от довеждащите тръбопроводи, през разпределителните, до сградните инсталации. Загубите от кражба са също проблем, който се задълбочава. В първоначалния План за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са заложени 136 милиона за измервателни уреди за изчисляване на водите, които пристигат в системата. Част от дейностите за намаляване на загубата се изпълняват с държавни средства към днешна дата. Проекта за измервателни уреди може да бъдат в ПВУ и усвоен до 2026-та година, независимо че България се е отказала на този етап, сподели Борислав Сандов.
Сред решенията, които предлага Зелено движение, е връщане в Плана за възстановяване на измервателните устройства. Измерването във всеки един етап по веригата ще даде ясна представа колко и къде са тези загуби. Загубите на вода по водоснабдителната система и кражбите на вода са въпрос на технологично решение и част от 12-те мерки, които предлагат от Зелено движение.
Според КЕВР 44-50% от водите, които достигат във ВиК не се измерват. Заради липсата на контрол и законодателството, немалка част от измерванията пристигат в КЕВР единствено на база декларации, попълнени от самите ВиК дружества.
Някои от декларациите са доста странни и са ясен сигнал за проблеми в сектора. Пример за това е ВиК дружество, което едната година е декларирало 20 водоизточника, а предната – 200. Това се дължи на смяна на управлението във ВиК операторите и неяснота относно процесите и сектора.
Пример за това е, че при 5000 зони, които КЕВР следи и държи да се измерва налягането, то има 500 поставени такива. Тази информация не подлежи на проверка, тъй като няма как да бъде проверена от други източници, освен от самите ВиК.
От Зелено Движение предлагат система на меритокрация, която да гарантира, че ВиК дружествата се управляват от професионалисти. Това важи за и други сектори, където израстването в кариерата на специалисти е стопирано заради политически назначения.
България попада в категория с развиващи се страни по отношение на качествена вода
Част от кметовете на населени места не провеждат бедствено положение, макар да има нужда, сподели Борислав Сандов. Проблемът се решава частично като през пращане на водоноски. Има населени места, където все още няма данни от РЗИ, но граждани са направили паралелни изследвания в лицензирани лаборатории, които ясно показват, че водата е негодна за пиене. Такъв пример е село Гуцал, община Самоков.
При усреднен процент за качествена вода, България попада в категория с региони като Африка, Латинска Америка и Южна Азия. Парадоксално е, че България, която е в клуба на най-богатите и развити страни в света, не може да гарантира качествена вода поне за по-голямата част от населението си.
Зелено движение предлага 12 решения на тези проблеми, като едно от тях е законодателни промени, които да гарантират правото на достъп до вода през закона за водите. По този начин ще бъде създадена и процедура през която гражданите да могат да търсят правата си през съд.
Липсата на вода убива населени места
Има и случай с населени места, където кметове забавят заповедта за обявяване на бедствено положение с повече от месец от първите сигнали за проблеми като Павелско, община Чепеларе. В същото време съвестни ВиК оператори, които предупреждават предварително, но кметовете стопират процедурата. Община Павликени е фактически 30 години с режим на водата, но само 3 населени места са с обявен статут. Такива примери показват, че правото на вода е ограничено и това е официално известно. Фактически, криейки проблема за режим на водата лишаваме обществото от възможност за решаването му.
20% от водопреносната мрежа е с азбестоциментови тръби, предупреди Сандов. Държавата и общините в повечето случаи работят за временно решаване на този проблем, но не и постоянно. За някои места този проблем е много остър, а връзката между качеството на питейната вода и здравословното състояние на населението има и е много важна.
Довеждащите системи са остарели и не се подменят. Към днешна дата, по данни на Зелено движение, около 20% от мрежата на водоснабдяване е с етернитови тръби, които са азбестоциментови. Частици азбест, попадайки във водопреносната мрежа при аварии, стигат до потребителите и водят до висок ръст на онкологични заболявания. Според доклади на Световната здравна организация, качеството на средата – въздух, вода и храна е сред основните критерии за заболеваемост. Сред решенията, които предлагат от Зелено движение, е проучването на нови водоизточници, включително на места, където няма проблеми.
Екранна снимка: Интерактивна карта, поддържана от Зелено движение, посочва населените места с режим на водата и такива, в които качеството на водата не отговаря на стандартите.
Климатичните промени ще засилят риска от засушаване в Североизточна и Югоизточна България
В райони от страната няма големи обекти, които да гарантират питейна вода. МОСВ контролира 52 водни обекта и количеството в тях, но не стопанисва обекти и няма ангажимент извън посоченото, посочи Борислав Сандов. Контролираните от Министерството обекти в края на август 2024 са на много ниски нива – приблизително 20 от тях са с нива под 25%, а останалите на 50%.
Пикът на сушата предстои през октомври. Основните водоизточните по Черноморието са в критичната граница около 30-35% в края на лятото, но сушата ще продължи и в следващите месеци, според експертите. До голяма степен тези кризи са управленски решения, като презастрояването на региона на Черноморието, където развитието не е съобразявано с капацитета на водния ресурс.
Разрешения за включвани на нови потребители се издават без преценка за капацитета. Например в Община Царево, където са предвидени 70 000 нови легла, а единственият водоизточник е язовир Ясна поляна, който в момента е под 30% от своя капацитет, почиха от ЗД. Режим на водата е неизбежен според експертите. Именно съобразяването на тези фактори е сред важните стъпки, които трябва да бъдат предприети със законодателни мерки, според Зелено движение.
Следваща стъпка, според Зелено движение, е определянето на нови потенциални водоизточници, както и подмяната на довеждащи водопроводи. Хасково е пример за сериозен проблем с качеството на водата, където цели общини нямат достъп до питейна вода от години, а проблемът е лесно решим чрез целенасочени действия от страна на общините и държавата.
Ако изключим Дунав, България е много безводна страна, споделиха от Зелено движение. Това е ресурс, който не се използва и е въпрос на политическа воля да бъде правилно оползотворен. Опазването на водите, санитарно охранителните зони и използването на малки водоизточници са част от мерките, които ще гарантират намаляване на проблемите, които се засилват с всяка изминала година.
Следвайки предложените стъпки, България може да работи за преодоляване на предизвикателствата, свързани с осигуряването на достъп до чиста питейна вода, и да гарантира, че всяко лице има правото на достъп до тази жизненоважна услуга, заключиха от Зелено движение. В края на годината политическата сила ще направим доклад на срама за лишените от правото на питейна вода български граждани, който ще разпространим до отговорните институции у нас и в ЕС и ще подготвим жалба до ЕС за нарушаване на директивата за питейните води. "Явно е, че само през съда на ЕС може да накараме МРРБ и общините да си изпълнят задълженията по закон и директива", коментира Тома Белев.
Сигнали за липса на вода
След пресконференцията, Инж.Тома Белев помести на страницата си в социална мрежа поката към всички граждани за сигнали за безводие: "Ако във Вашето селище има трайни проблеми с достъпа до питейна вода или с нейното качество, пишете ми тук под поста, в Месинджър или на toma [dot] belev [dot] 12 [at] gmail [dot] com."
Още нещо важно
За да продължаваме да подкрепяме използването на интернет за конструктивен обмен на мнения и анализи за опазване на околната среда, общоевропейски ценности и демокрация, гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, имаме нужда от самостоятелност. За да подкрепите Мрежата за гражданско действие BlueLink.net, направeте дарениe тук за фондация „БлуЛинк“. Повече за мисията, визията и дейностите на "БлуЛинк" може да научите тук.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.