Срещи с чудния свят на Черно море

 

С онлайн церемония и сертификати за отлично представяне на участници от България, Румъния и Украйна приключи днес регионалният фотоконкурс на Черноморска мрежа на НПО и партньори „Чудният свят на Черно море: поглед към биоразнообразието“.

Конкурсът е част от дейностите по проекта „Екологично електронно портфолио с отворен достъп за съвместно морско пространствено планиране и опазване на уязвимите морски екосистеми в басейна на Черно море“ (MARMAPS), подкрепен от програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021 – 2027.
В него взеха участие повече от сто любители на фотографията ангажирани с каузата за опазването на Черно море. По десет отличени фотографии от всяка държава от трите категории и двете възрастови групи са публикувани на страницата на проекта в раздела „Галерия“. https://marmaps.bsnn.org/photo-contest/gallery/ .

 

„Радвам се, че конкурсът привлече толкова много любители на подводния свят и природата, които обичат нашето общо Черно море и наблюдават с интерес и внимание както водните обитатели, така и човешката дейност по крайбрежието“ – споделя мениджърът на проекта Александър Шиваров. „Представените снимки отразяват цветовете на подводното разнообразие, познатите морски видове и птици, красотата на морския пейзаж и плажа, както и оживената човешка дейност по крайбрежието.  Това е ангажимент към опазването на морската и крайбрежната среда, за който благодарим на всички участници".

Фото конкурсът по проекта е едно от средствата за повишаване на обществената информираност за значението на биологичното разнообразие и опазването на екосистемите на Черно море. Той продължава традицията на сътрудничество между партньорите и развива интереса към техните съвместни разработки - платформи и ИТ инструменти със свободен достъп с новаторски решения за подпомагане вземането на решения и ангажиране на регионалната общественост с проблемите на опазване на морското биоразнообразие.


Участници в проекта MARMAPS са Черноморска мрежа на неправителствените организации, България, в партньорство със Солунския университет „Аристотел“, Гърция, НПО „Маре нострум“, Румъния, и Черноморския клон на Украинската екологична академия на науките.
Проектът MARMAPS има за задача да повиши осведомеността за значението и съхранението на ценните екосистеми в Черно море и да ангажира властите с разработването на решения за морско пространствено планиране, които насърчават опазването и възстановяването на морското биологично разнообразие. Продължителността му е 18 месеца, а общият му бюджет е 498 358 евро.

 

 

 

Сподели