Решение на германския съд може да повиши корпоративната отговорност за климата

Знаково съдебно решение по дело, което противопостави перуански фермер и планински водач на огромна немска комунална компания, може да отвори вратата към корпоративната отговорност за замърсяването на климата в Канада, твърди водещ природозащитен адвокат. В Хам, Германия по-рано днес, Висшият регионален съд постанови, че големите замърсители могат да бъдат държани отговорни за последиците от изменението на климата, въпреки че отхвърли конкретното гражданско дело на перуанския планински водач Саул Лучано Лиуя срещу RWE, най-големият производител на електроенергия в страната.
„Днес планините победиха“, заяви Саул Лучано Лиуя. "Дори ако моят процес не продължи, той е достигнал важен крайъгълен камък и това ме прави горд. Това решение показва, че големите замърсители, които предизвикват климатичната криза, най-накрая могат да бъдат държани правно отговорни за вредата, която са причинили."
Въпреки че съдиите стигнаха до заключението, че рискът от наводнение за дома на Саул Лучано Лиуя под топящия се ледник не е достатъчен, за да оправдае обезщетение, „той потвърди за първи път, че големите замърсители могат да бъдат държани отговорни, по силата на германското гражданско право, за рискове, произтичащи от изменението на климата“, написа Germanwatch. „Това създава правен прецедент с широкообхватни последици, потенциално повлияващ на подобни случаи в страни като Швейцария и Белгия и приложим в други юрисдикции като Обединеното кралство, Холандия, САЩ или Япония.“
Или в Канада, добавя директорът по климата на Ecojustice Чарли Хат: „Има всички шансове този принцип в крайна сметка да се превърне в прецедент и в канадските съдилища“, каза Хат в съобщение. „Инвеститорите и ръководителите на изкопаеми горива имат предвид – само въпрос на време е сметката за вредите, причинени от климата, да бъде дължима.“
„Тъй като правителствата и големите корпорации не успяват да контролират увреждането на климата, което причиняват, ищците все по-често успяват да им потърсят отговорност в съдилищата, както например в ръководеното от младежи дело Матур тук в Канада", продължи той. „Принципът е прост: погрешно е да се произвеждат и изгарят изкопаеми горива отвъд нивата, дефинирани от науката за климата, защото това вреди на хората и всеки ощетен може да получи правна защита срещу нарушителите."
Случаят датира от преди почти десетилетие, когато Саул Лучано Лиуя подаде иск, според който „замърсяването от RWE представлява гражданско неудобство, което увеличава заплахата от наводнение за неговия дом и общност, чрез топене на несигурните ледници на стръмните Анди над града“, информира Inside Climate News . „RWE е отговорна за около 0,4% от глобалните емисии на парникови газове в индустриалната епоха, според базата данни Carbon Majors. Въз основа на тази цифра, изчислена заедно с проучвания за приписване на климата, които показват как всяко допълнително увеличение на въглеродния диоксид затопля планетата, Лиуя иска RWE да признае своята отговорност и да плати около $17 000, за да помогне за изграждането на защита срещу наводнения за града.
През 2016 г. окръжен съд в местната общност на RWE в гр. Есен, Германия, постанови, че индивидуалните ефекти от изменението на климата не могат да бъдат проследени до конкретни замърсители, пише Inside Climate. Но науката за приписване на вредите измина дълъг път оттогава. Висшият окръжен съд прие експертно становище, според което рискът от наводнение в този случай е недостатъчен, за да наложи по-нататъшно разследване, според изявление на комуналната компания. Но съдът все пак постанови, че въглеродните замърсители могат да бъдат държани отговорни за своя дял от емисиите или да бъдат задължени да предприемат превантивни мерки.
„Какви фактически сценарии биха могли да произлязат от такъв изход в Германия не е ясно, тъй като правни експерти все още анализират решението от 137 страници“, казва Inside Climate.
Все пак международни правни експерти похвалиха това, което Джаспър Тюлингс, стратегически съветник в Climate Litigation Network, обяви за „историческа присъда“.
„Перуанският планински водач проправи пътя за нова ера за търсене на отговорност от компаниите за изкопаеми горива“, заяви Себастиен Дуйк, старши адвокат в Центъра за международно екологично право. „Твърде дълго тези тежки замърсители бяха способни да вредят на околната среда, без да се вземат предвид последствията“, но „това време свърши“, каза Дуйк. "Пробивът на Саул отваря извор от възможности пред повече от 40 подобни дела, които продължават. Това прави по-вероятно тези, които живеят на острия ръб на изменението на климата, като Саул и неговата общност, да успеят да държат тежките замърсители отговорни за щетите, които причиняват."
Текстът на Мичъл Бира е публикуван на 28 май 2025 г от The Energy Mix - Канада. Публикуваме го на български по партньорско споразумение с Climate News Network - Великобритания. Copyright 2025 © Energy Mix Productions Inc. All rights reserved.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.