ЕК при защитниците на климата
София, 30 октомври 2025 г. Бъдещето на европейските политики за климата и ролята на гражданското общество в зеления преход бяха централна тема на открита дискусия с Ян Душик, заместник генерален директор в Генерална дирекция „Действия по климата“ (DG CLIMA) на Европейската комисия. Съфинансиране за събитието предостави посолството на Великобритания в София, с цел да укрепи подготвеността на защитниците на климата и природата за справяне с комуникационни, медийни и дигитални предизвикателства.
Срещата, проведено в рамките на „Европейски пакт за климата“, събра в София представители на „Коалиция за климата – България“ и водещи защитници на околната среда и климата от страната. Дискусията даде възможност за директен диалог между високопоставения представител на ЕК и българския граждански сектор относно предизвикателствата и ангажиментите, свързани с климатичните цели на ЕС. Събитието се състоя непосредствено след края на двудневното обучение „Защита на защитниците на околната среда в България“, което позволи на участниците в него също да се включат активно в обсъждането.
Ян Душик асе обърна към участниците в събитието със следните думи: “Мисля, че всички ние сме ангажирани с каузата за решаване на екологичните и климатичните предизвикателства, и всички вие сте посланици на тази кауза в, понякога трудни условия и ситуации. Искам да ви благодаря за тази ангажираност, която често е безвъзмездна или срещу много малко възнаграждение, но е много важна. Ние не бихме могли да направим това, което правите, от нашите офиси в Брюксел. Това, което можем да направим от нашите офиси в Брюксел, е да продължим да следваме климатичната кауза.”
Срещата продължи при голям интерес, с множество въпроси и отговори, и в откровена и конструктивна атмосфера. От страна на българските организации бяха поставени редица въпроси за прилагането на политиките на национално ниво и механизмите за участие на гражданското общество.
Допълнителна информация
Повече за дейностите на „БлуЛинк“ в рамките на BeLIFE може да прочетете тук.
„БлуЛинк“ помества тази публикация в рамките на проекта BeLife, финансиран от програмата LIFE на Европейския съюз. Той дава възможност на хората да използват закона в полза на околната среда и климата, като подобрява наличните ресурси за екологични демократични права, изгражда капацитет на защитниците на околната среда и климата, и подобрява качеството на жалбите за екологични права. Информацията и възгледите, изложени на уебсайта на проекта, са на автора(ите) и не отразяват непременно официалното становище на Европейския съюз.
"БлуЛинк" съфинансира дейностите по проекта с финансова подкрепа от Британското посолство в София, Европейска климатична фондация и собствени средства.






















