Кризисни каскади: зелени отговори на европейската поликриза
В началото на ноември Иван Куцаров - проектeн мениджър на BlueLink, беше сред гостите на събитие, организирано от Green European Foundation (GEF) във Вилнюс, Литва. Събитието събра представители на гражданското общество, учени, активисти и политици от региона на Прибалтика, както и участници от цяла Европа. По време на двудневната конференция бяха обсъдени реакциите на различни кризи и устойчивостта в социалните, екологичните и геополитическите предизвикателства.
Терминът "поликриза" стана централна тема на европейския обществен дебат. Пандемията, прекъсванията на веригите за доставки, войната, разходите за живот и климатичните промени създават множество кризи, които подхранват несигурност, нестабилност и недоверие, оказвайки значително влияние върху Европейския съюз и демокрацията. Тези проблеми се усещат особено остро на източния фланг на Европа.
Конференцията предостави платформа за обсъждане и свързване на различните аспекти на (не)сигурността – социални, екологични и геополитически – и предложи начини за справяне с каскадите от кризи чрез интегрирани решения. Участниците разгледаха зелените инструменти и визии, които могат да укрепят сигурността и устойчивостта, както и подготовката за кризи на местно, национално и европейско ниво. Освен това, те обсъдиха уроците, които балтийските държави могат да предложат на останалата част от Европа.
Събитието привлече представители на гражданското общество, академици, активисти и зелени политици от Литва, Латвия и Естония, които споделиха своите мнения и идеи в серия от лекции, панелни дебати и дискусии. От 2022 г. GEF използва своята уникална позиция като свързващо звено в и извън зеленото движение, за да подхранва и определя разговорите за мир и сигурност в Европа, като внася разнообразни и многостранни гледни точки в геополитическите дискусии. Конференцията продължи тези усилия, задавайки тон за общи политики за сигурност, устойчиво бъдеще и растеж, както и за по-справедлива и социално ангажирана Европа.
През първия ден проф. Богуславас Гружевскис от Вилнюския университет изнесе впечатляваща лекция за връщането на "социалното в сигурността". След това се проведе панелен дебат с негово и участието на Айсте Адомавичене (Национална мрежа на организациите за намаляване на бедността), Екатерина Рояка (DSVL), модериран от Линас Кукурайтис (DSVL), който обърна внимание на социалната безопасност в контекста на пандемията и войната в Украйна.
Следобедът беше посветен на лекция от Витаутас Валентиновичус от Технологичния университет в Каунас (KTU), който представи възможностите за балансиране на сигурността и свободата през призмата на ролята на демокрацията в реакциите на кризи. Панелният дебат с Елина Пинто (Progresīvie), Клаудия Яхира (Zieloni), Лукас Савицкас (DSVL), Мишел Хаас от Гентския университет, Индре Варейките (експерт по комуникации и равенство между половете), модериран от Лоран Стадарт - директор на Green European Foundation, разгледа осигуряването на надеждни, но критични отговори във времена на криза на сигурността. Връзката между геополитиката и позициите на зелените движения също беше обсъдена, като се търсеше нов път за запазване и развитие на постигнатото. В края на първия ден Томас Томилинас и Елина Пинто разказаха за зелените уроци от Балтика и как се изгражда устойчивост.
Основната лекция и дискусия на събитието бяха свързани с геополитиката на Европа след растежа с Ричард Ваутерс. BlueLink е партньор на едноименния доклад, който може да бъде изтеглен на български език. Последва панелен дебат с Ричард Ваутерс относно сигурността и климатичната криза – общи дневни редове или сблъскващи се приоритети, модериран от Томас Томилинас (DSVL) и с участието на Каролина Еклоу (експерт по климат и сигурност), Юлия Мелник (Ekoltava) и Доминика Ласота (активист за климатична справедливост).
Започналата пълномащабна война в Украйна през февруари 2022 г. и последвалите кризи изискват нови и иновативни решения и политики, които да позиционират зеленото движение в контекста на променящата се среда. Допълнителните конфликти в региона – политически, миграционни, климатични и енергийни – задълбочават кризите. Всеки един от тези проблеми има зелен контекст, който трябва внимателно да бъде обследван и поставен в практическо решение.
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.