На това място предвиждат да изграждат регионалното сметище за общините Ямбол, Тунджа, Стралджа, Нова Загора и Сливен. Природата им показа, че тук ще потънат не боклуците, а милиони левове на данъкоплатците.
Поредното решение на Върховен административен съд отново доказа правотата на сдружение „ДЕН” за незаконосъобразността на актове на администрацията във връзка с проекта за Регионално депо-Ямбол. Магистратите са категорични, че за Общинската програма за управление на отпадъците на община Ямбол трябва да се проведе екологична оценка преди в нея да бъде вписано регионалното депо.
Сдружение „ДЕН” обяви 31 октомври за Ден на правото ни на здраве и чиста околна среда. На този ден преди година десетки екомислещи граждани от цялата страна организираха протестен митинг срещу политиката на МОСВ на тема „Три години корупция, конфликт на интереси и пропиляване на евросредства в екологичната администрация”.
Законът за устройство на територията /чл.63, ал.1 и 2/ задължи още през 2004 г. кметовете на общини да организират съставянето и актуализирането на публичен регистър на озеленените площи, на дълготрайните декоративни дървета и на дърветата с историческо значение.
Върховният административен съд отмени на 15 юли решение на министъра на околната среда и водите без оценка за въздействие върху околната среда да бъдат изградени отводнителен канал, канализация на стопанския двор, басейн и система за отвеждане на отпадъчните води за Регионално депо-Ямбол.
Преди премиерът Борисов да обяви, че правителството дава оставка, МОСВ отмени скандалното решение на директорката на РИОСВ-Стара Загора за изграждане на кариера край Малко Шарково и Мамарчево без оценка за въздействието върху околната среда.