Писмо на БлуЛинк и „Правосъдие и околна среда“ до българските депутати в ЕП
Уважаеми дами и господа,
Поздравления за избирането Ви в Европейския парламент! Новата Ви позиция предлага уникалната възможност да участвате във вземането на важни решения, които ще имат трайно въздействие върху бъдещето на Европа, нашата природа и околна среда.
Асоциация „Правосъдие и околна среда“ (J&E), като европейска организация с нестопанска цел, е мрежа от неправителствени организации в областта на околната среда, които работят в 13 държави-членки на Европейския съюз, включително в България чрез члена си фондация „БлуЛинк“, и наблюдава транспонирането и прилагането на законодателството на ЕС в областта на околната среда в съответните страни. Ние насърчаваме участието на обществеността във вземането на решенията по околна среда, навременната и задълбочена оценка на въздействието върху околната среда на мащабни проекти и използването на ефективни правни инструменти за борба с изменението на климата.
Вярваме, че европейските законодатели трябва да се справят с глобалните предизвикателства, които ни заобикалят и Вие, като член на Европейския парламент, имате отговорността да повлияете върху бъдещето на Съюза.
Има три ключови теми, по които искаме да формулираме очакванията си към европейските законодатели и към избраните представители на България в ЕП, които да гарантират с гласовете си, че тези въпроси се решават в обществен интерес.
Първата тема е достъпът до правосъдие по въпроси, свързани с околната среда
Голям брой търговски дружества получават субсидии от националните правителства под формата на държавни помощи. Много пъти тези държавни помощи имат добър резултат, но в някои случаи такива помощи изкривяват свободния пазар или водят до отрицателни последици за околната среда. Един конкретен пример е държавната помощ, предоставена за насърчаване на въглеродно-интензивно производство на енергия. Тези мерки за държавни помощи се предоставят от националните правителства, но само ако Европейската комисия им разреши това. Решението на Комисията обаче не може да бъде оспорено от гражданите, дори ако са засегнати от мярката за помощ. Ние вярваме, че подобни решения на Комисията трябва да отговарят на условията за отнасяне до Европейския съд и да се даде на гражданите и неправителствените организации (НПО) достъп до правосъдие относно тези решения.
Според J&E трябва да има правни средства за защита за граждани и НПО в Съда на ЕС срещу решенията за държавна помощ на Европейската комисия.
J&E предлага, ако този въпрос се появи в рамките на законодателните процеси на Европейския съюз, да гласувате за по-добър достъп до правосъдие.
2. Втората тема е опазване на биоразнообразието и водите в Европейския съюз
2.1. Запазване и укрепване на директивите за местообитанията и птиците
Директивите за местообитанията и за птиците са стълбовете на опазването на биоразнообразието в Европейския съюз. Те гарантират защитата на застрашените видове и местообитания, дават значителен принос за опазването на биоразнообразието и по този начин самата основа на живота. Затова ви призоваваме да гарантирате, че тези директиви се прилагат последователно, а не разводняват. Опазването на зоните от Натура 2000 трябва да бъде приоритет и не трябва да се допускат изключения, които биха могли да застрашат екологичната мрежа. Това включва и осигуряване на адекватни финансови ресурси за защитни мерки и насърчаване на програми за възстановяване и опазване на местообитанията.
Тази защита се отнася и до изключения в името на ускоряване на индустриални проекти, като енергийния преход. ЕС е изградил защитна мрежа в продължение на десетилетия, чието опазване и разширяване трябва да бъде основен приоритет във времена на криза с климата и биоразнообразието. Следователно изключенията от режима на строга защита изискват поне разглеждане на всеки отделен случай и точни и ясни дефиниции за изключения.
2.2. Популяризиране на Рамковата директива за водите
Чистата вода е основна предпоставка за човешкия живот и здравите екосистеми. Рамковата директива за водите има за цел да доведе европейските води поне до добро екологично състояние. За съжаление настоящите доклади показват, че много държави-членки се борят да постигнат целите на директивата. Призоваваме Ви да защитите на европейско ниво прилагането на Рамковата директива за водите като приоритетна за околната среда. От съществено значение е мерките за намаляване на замърсяването, възстановяване на реките и устойчиво управление на водните ресурси да бъдат засилени. Най-добрата защита от наводнения са живите реки; възстановяване на канализирани речни корита може да осигури нови, както екологични, така и икономически възможности.
3. Третата тема е свързана с борбата с изменението на климата.
За ефективно ограничаване на изменението на климата или адаптиране към това изменение, аспектите, свързани с климата, трябва да бъдат взети предвид в съществуващите политически и правни инструменти. Това позволява по-ефективно планиране на планове и проекти и щетите върху климата могат да бъдат конструктивно предотвратени, сведени до минимум или компенсирани.
J&E призовава за по-амбициозно формулиране на климатичните цели на ЕС за намаляване на въглеродните емисии.
J&E призовава за преразглеждане на Регламента за управление (ЕС) 2018/1999. В съответствие с принципите и разпоредбите на Орхуската конвенция в член 10 следва да се въведе ясна формулировка на процесуалните гаранции за участие на обществеността, както и разпоредба за достъп до правосъдие.
J&E предлага, ако този въпрос се появи в рамките на законодателните процеси на Европейския съюз, да гласувате за по-стриктно законодателство за опазване на климата на ниво ЕС.
Ако имате допълнителни въпроси или се нуждаете от разяснение, моля не се колебайте да се свържете с нас на office [at] bluelink [dot] net, plamen [at] bluelink [dot] net.
Искрено Ваш,
Пламен Пеев,
Член на Изпълнителния Комитет на европейската мрежа „Правосъдие и околна среда“
Старши правен експерт на Фондация „БлуЛинк“
- Влезте или се регистрирайте, за да пращате коментари.