Проект STELLAR

Европейският съюз е изграден върху ценности като основните човешки права, демокрацията и върховенството на закона, а Хартата на основните права на Европейския съюз е може би най-доброто им проявление.

Хартата гарантира основните права и като модерен и всеобхватен инструмент защитава правата и свободите ни в светлината на социалните промените, обществения напредък, научните и технологичните пробиви. Тя защитава правата ни и в контекста на тройната планетарна криза, и по-конкретно по отношение на климатичните промени. Хартата се прилага паралелно с националните и международните системи за защита на основните права, каквато е например Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ).

Как Хартата защитава гражданите в ЕС?

Клаузите на Хартата са в сила за всички дейности на институциите на Европейския съюз (ЕС), а също и на националните правителства, когато прилагат европейското законодателство. Тя е задължителна, когато страните членки прилагат директно европейските регулации или приемат (и прилагат) национален закон, транспониращ директива на ЕС. Хартата си има механизъм на приложение на европейско и национално ниво.

Как са защитени климатичните ни права?

В основата стоят гарантираните от Хартата ценности и права, особено тези в член 37, чиято цел е високото равнище на опазване на околната среда и подобряването на нейното качество да бъдат включени в политиките на ЕС.

Целта ни е да изясним как гражданите могат да се уповават на Хартата, когато става дума за климатичните и енергийните политики на ЕС, и да информираме заинтересованата общественост кои са законовите инструменти за отстояване на заложените в Хартата права.

В рамките на проекта е предвидено проучване на европейските законови инструменти, събиране на данни за прилагането на енергийните и климатичните политики на ниво страни членки на ЕС, обучение на целевите групи (граждански организации, адвокати и др.), организиране на национални събития с участието на омбудсманите, както и европейски събития с журналисти и представители на европейските институции, отговорни за прилагането на Хартата.

Обученията и дейностите по повишаване на осведомеността ще бъдат фокусирани върху процесуалните права, които произтичат от Хартата и Орхуската конвенция. Те ще подобрят познаването на европейските закони и средствата за справяне с възможните препятствия и на приложението им в областта на климатичните и енергийните политики. Планираните дейности също така ще подобрят умението на целевите групи да разработват стратегии за водене на дела, както и да представят и да подкрепят прилагането на член 37 от Хартата за постигане на високо равнище на опазване на околната среда със специален фокус върху климатичните и енергийните теми.

Проектът STELLAR (Strategic Litigation and Environmental Rights - Стратегически съдебни дела и права, свързани с околната среда) е с времетраене от 1 март 2024 година до 28 февруари 2026 година. Първите 6-8 месеца са посветени на проучвания и подготовка на изследване за тези европейски климатични и енергийни планове, програми и проекти, които засягат политиките и решенията на ниво членове на ЕС. В средата на 2-годишния период са планирани поредица от обучения, осведомителни кампании и информационен обмен, които ще се проведат в Австрия, България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Полша и Словения. Проектът ще завърши с конференция на европейско равнище, на която ще бъдат представени основните послания и поуки от проучванията.

Всички материали, изготвени в рамките на проекта, ще бъдат достъпни на уебсайта на основния бенефициент „Правосъдие и околна среда“. Новините ще бъдат разпространявани както на сайта, така и във Фейсбук страницата на „Правосъдие и околна среда“.

Свързани публикации: „БлуЛинк“ потвърждава ангажимента си към климатичните права със STELLAR

Сподели